Synové Joaquín, Ovidio, Iván a Alfredo, kterým se přezdívá Los Chapitos, po zadržení jejich otce dokázali ovládnout kartel Sinaloa a podmanit si veškerý obchod s drogami v Mexiku. Prcka (vlastním jménem Joaquín Guzmán) policie zatkla v roce 2016 a o rok později ho vydala do USA, kde si odpykává trest.
S policií mají - nepřekvapivě - co do činění i jeho potomci. Ovidia zadržela letos v lednu mexická armáda v jeho venkovském sídle a momentálně se nachází ve věznici s maximální ostrahou nedaleko Mexico City. Nejvýše postaveným v rámci kartelu je teď nejspíš Joaquín. Je mu teprve 36 let, ale má se za to, že už před lety navedl kartel k obchodu s fentanylem a nyní spravuje laboratoře, ve kterých se droga vyrábí.
WARNING: GRAPHIC CONTENT - Authorities in Mexico’s Culiacan city shut schools and urged people to stay indoors after the capture of El Chapo’s son Ovidio Guzman sparked a wave of violence https://t.co/lZpFiY9zi6 pic.twitter.com/61bApwrBup
— Reuters (@Reuters) January 6, 2023
Čtveřice sourozenců přitom zpočátku nebyla v kartelu vůbec oblíbená. Ostatní členové zločinecké organizace je měli za rozmazlené synáčky vlivného otce. Říkalo se jim princátka, která se na sociálních sítích stala "celebritami". Jezdili v drahých autech, chovali tygry, pyšnili se kalašnikovy z ryzího zlata, pořádali večírky.
Dlouho se proto spekulovalo o tom, kdo po Prckově zatčení převzal jeho místo nejmocnějšího drogového krále současnosti.
Krutější než ostatní
Předpokládalo se, že v čele kartelu stanul Ismael Zambada García, přezdívaný El Mayo, dřívější Prckův blízký spolupracovník. El Mayo kartel spoluzakládal a dodnes, i ve svých 75 letech, je na seznamu nejhledanějších mexických zločinců. Nikdy nebyl zatčen.
Seriál Nejmocnější drogové kartely
Seriál Aktuálně.cz Nejmocnější drogové kartely mapuje řádění narkomafie v Latinské Americe. Popisuje historii vzkvétajícího obchodu s drogami, současnou situaci i jeho hlavní tváře. Již publikované díly najdete níže.
- "Válka je prohraná." Nejmocnější drogoví lordi řádí i po Escobarovi
- Nejdřív zabíjejí, až pak vyslýchají. Děti narkobarona Prcka ovládly obchod s drogami
- Z Ekvádoru se stala klíčová trasa pro pašování drog. V kdysi bezpečné zemi řádí gangy
- Místo stovek polí s mákem stačí kuchyň. Jak mexické kartely bohatnou na fentanylu
Ovládnout kartel se pokusil také Dámaso López, přezdívaný El Licenciado (Absolvent), někdejší Prckova pravá ruka. Postavil se proti jeho synům, a dokonce se kvůli tomu spojil s konkurenčním kartelem Jalisco nová generace. Rozpoutal krvavou bitvu, v roce 2017 ho ale mexické bezpečnostní složky zadržely a vydaly do USA.
Prcek ve stejné době z vězení pověřil své syny vedením rodinného podniku. "Tahle nová generace je mnohem násilnější. Předtím by vás nejdřív vyslýchali a pak zabili. Teď zabíjejí a až pak se ptají," popsal Reuters jeden vysloužilý policista ze státu Sinaloa.
"Los Chapitos si musí udržet před ostatními členy kartelu pověst, takže jsou mnohem násilnější, než byl jejich otec. Nejsou to žádné padavky," potvrdil bývalý šéf mezinárodních operací amerického Úřadu pro potírání drog Mike Vigil. Kolují pověsti, že tygry, které synové chovali jako domácí mazlíčky, krmili těly svých nepřátel. Někdy zvířatům své nepřátele házeli zaživa.
O9
— The patriot (@Thepatr35386954) July 27, 2023
AMERICA MOST WANTED
Deceased' FBI Mexican drug dealer William Zois should mind his own business as an authorized Dealer for the Sinaloa cartel and Los Chapitos. As he has been repeatedly transported lethal amounts of cocaine, heroin & fentanyl at 812 Fanning Way Durham 27704! pic.twitter.com/qzzgdY0KkP
Největší podnik s fentanylem na světě
Nejde ale jen o kruté zacházení, Los Chapitos se ukázali být také skvělými obchodníky.
Synové zadrženého Prcka vsadili na syntetickou drogu fentanyl a z kartelu Sinaloa dokázali vybudovat ještě mocnější impérium, než když ho vedl jejich otec. Kartel se rozrostl, zbohatl a nikdy ve své historii nebyl mocnější.
USA odhadují, že mexická zločinecká organizace nyní operuje ve více než 40 zemích světa. Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland ji nazval "tím největším, nejnásilnějším a nejefektivnějším podnikem obchodujícím s fentanylem na světě".
Kartel Sinaloa funguje jako v podstatě volné uskupení několika vzájemně spolupracujících organizací, z nichž hlavní a nejvlivnější je právě frakce zvaná Los Chapitos. Spolu s Kartelem Jalisco nová generace jsou podle Úřadu pro potírání drog dodavateli prakticky veškerého fentanylu a metamfetaminu do USA.
Už v roce 2008 si americké úřady všimly, že se snaží pašovat chemikálie z Argentiny na výrobu metamfetaminu. V roce 2014 začali bratři experimentovat s fentanylem. Později navázali spolupráci s Čínou a vybudovali síť skrytých laboratoří, kde z čínského zboží vyrábějí fentanyl. Z investice ve výši 800 dolarů (necelých 18 tisíc korun) za chemikálie z Číny dokážou vytvořit prodejem fentanylu v USA zisk v hodnotě více než půl milionu dolarů (asi 11 milionů korun). Snadno si pak můžou dovolit uplácet policii, politiky, najímat ochranku i nájemné vrahy a udržet nadvládu nad celým kartelem.
Přesně tak se zbavili i svého největšího soka uvnitř kartelu, Dámasa Lópeze. Nechali zavraždit policisty, vojenské důstojníky a úředníky, které měl podplacené.
Bohatství kartelu dál roste ruku v ruce s tím, jak stoupá produkce fentanylu. Loni v září američtí celníci zadrželi na hranicích s Mexikem za uplynulých 12 měsíců přes šest tisíc kilogramů fentanylu. Od roku 2019 se množství zadržené drogy zvýšilo až o 400 procent. I přes zadržení jednoho z bratrů, který teď čeká na rozhodnutí o vydání do USA, nebezpečná droga dál proudí přes hranice. Letos v únoru a březnu zachytila podle Reuters americká pohraniční policie rekordní úlovek: 2300 kilogramů fentanylu.