K tomuto závěru dospěli autoři zprávy vypracované pro potřeby amerického Kongresu. Data vycházejí z přibližného průzkumu a sčítání provedeného po celé zemi během několika měsíců.
Dokument vypracovalo Ministerstvo výstavby a urbanistického rozvoje s cílem napomoci řešení problému bezdomovců.
Na ulici hodně mladých
Z výsledků rozsáhlého průzkumu vyplývá, že téměř polovinu amerických bezdomovců - 47 procent - tvoří svobodní muži. Bezmála čtvrtina lidí bez domova je mladší osmnácti let, ale jen dvěma procentům je více než dvaašedesát let.
Až pětačtyřicet procent amerických bezdomovců se rekrutuje z řad černošské komunity a téměř čtvrtina osob bez střechy nad hlavou je nějakým způsobem fyzicky postižena.
PŘEČTĚTE SI
"Pořádně porozumět příčinám bezdomovectví je základem pro řešení tohoto problému. Zvláště problémů lidí, kteří jsou fyzicky nebo mentálně postiženi," tvrdí Alphonso Jackson, jeden z autorů dokumentu.
Studie se má stát základem každoročního sčítání bezdomovců. Lidé, zabývající se tímto problémem, vyzývají Kongres k činům.
"Mnoho amerických měst maluje příliš růžový obrázek. Tvrdí, že bezdomovců ubývá a situace se zlepšuje. Opak je ale pravdou. Bez ohledu na to, kdo zrovna sedí v Kongresu nebo Bílém domě," řekl agentuře Reuters Michael Stoops z Národní koalice pro bezdomovce.
Stížnosti na policii
Koalice tvrdí, že policie na mnoha místech USA stále více bezdomovce kriminalizuje a šikanuje. Nejhorší je prý situace v Texasu, Kalifornii, Arizoně a na Floridě.
Kalifornský Institut pro výzkum bezdomovectví a chudoby uvádí, že městem s největší koncentrací lidí žijících na ulici je Detroit.