Pražští bezdomovci budou bydlet na lodi

31. 1. 2007 20:30
Praha - Pražští bezdomovci dostali nové bydlení. Najdou jej na Vltavě u Štefánikova mostu. V botelu může přespat 250 lidí bez přístřeší. GALERIE
Stavitel Zdeněk Bergman představuje prostory pro bezdomovce.
Stavitel Zdeněk Bergman představuje prostory pro bezdomovce. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Kromě postele najdou bezdomovci na lodi také zdravotní službu, jídelnu a sociální pracovníky, kteří jim budou pomáhat s návratem do normálního života.

Za noc a teplý čaj k snídani se bude platit dvacet korun. Kdo bude chtít zůstat déle, bude si muset začít hledat práci. Kdo odmítne, dostane postel jenom na jednu noc.

Loď, která dostala jméno Hermes, má podle primátora Pavla Béma rozšířit nabídku sedmi set lůžek pro bezdomovce, které dnes v Praze jsou. To však podle Béma nestačí.

Kolik je bezdomovců v Praze

Podle sčítání z roku 2004, které však nezachytilo všechny bezdomvce je v Praze:

  • 3 096 lidí bez přístřeší
  • z toho 2 662 mužů (86 %)
  • a 434 žen (14 %)

Odborníci odhadují, že skutečný počet se pohybuje kolem 5 až 6 tisíc

Údaje o lodi Hermes

  • Rok výroby: 1962
  • Kapacita: 250 lůžek
  • Kategorie bydlení: A. pro lidi hledající práci, B. pro jednorázové návštěvníky, C. ubytování pro ženy
  • Loď je vybavena jídelnou pro 50 lidí, ošetřovnou, místností sociálních pracovníků. V případě požáru by se měl spustit protipožární systém. V případě povodně má loď náhradní kotviště v Holešovicích.
  • Botel budou zatím provozovat pracovníci sdružení Naděje. Město Praha však brzy vypíše výběrové řízení na definitivního provozovatele.

 

Praha: až 5 000 lidí bez domova

"V Praze je dnes čtyři až pět tisíc lidí bez domova. Otevřením této lodi se snažíme alespoň trochu vyplnit mezeru, která nastala po uzavření centra Naděje v Bolzanově ulici," řekl Bém při otevření botelu.

Naděje musela dům nedaleko pražského hlavního nádraží nedávno opustit kvůli restituci. A ani před blížící se zimou se nepodařilo otevřít centrum na nové adrese. 

To by se však mělo změnit. Primátor Bém a starosta Prahy 1 Petr Hejma totiž při otevření botelu podepsali společné memorandum o řešení problematiky bezdomovectví, podle kterého by Praha 1 měla výstavbu nového střediska se 160 lůžky podpořit.

Stát by mělo pod přemostěním magistrály na křižovatce U Bulhara. Praha 1 se v memorandu zaručila, že centrum vznikne co nejdříve.

Právě městské části se dříve kvůli protestům občanů bránily, aby na jejich území azylové domy pro bezdomovce vznikaly. Magistrát proto chce s městskými částmi uzavírat smlouvy, podle kterých se budou na řešení bezdomovectví společně podílet.

V memorandu se magistrát na oplátku zavázal, že co nejdříve připraví koncepci, jak bezdomovectví řešit a do roku 2010 ji zrealizuje.

Kromě ubytování pro lidi, kteří už přístřeší ztratili, má koncepce také navrhnout, jak ztrátě bydlení předcházet.

Magistrát: dáme důraz na prevenci

"Chceme samozřejmě klást hlavní důraz na prevenci. Jedna její forma už se rozbíhá tím, že jsme vypsali granty pro firmy, které budou nabízet práci lidem, kteří se například právě vrátí z vězení anebo odejdou z dětských domovů," říká radní pro sociální záležitosti Jiří Janeček. 

Za dotace od města by měly firmy podle Janečka najmout i lidi, kteří mají záznam v rejstříku trestů. "Takoví lidé dnes práci dostanou jenom těžko a pak automaticky končí na ulici. Když se ale chytí v jedné firmě, tak už pak budou pokračovat v další snáz," dodává Janeček.

Radní Janeček by také rád zavedl tzv. sociální karty, které by postupně dostali všichni pražští bezdomovci a na jejichž čipu by byly jejich osobní i zdravotní údaje. 

Čipové karty budou do dvou měsíců

"Chci to hlavně kvůli tomu, aby ti lidé nechodili po různých centrech, které dotuje město a nedostávali tam tu samou podporu třeba pětkrát za den. To není efektivní. Zároveň by díky kartě byl přehled o tom, na kolik se ten který člověk skutečně snaží najít práci," vysvětluje Janeček.

Sociální zařízení v botelu pro bezdomovce
Sociální zařízení v botelu pro bezdomovce | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Na rozdávání karet, které by podle něj mohlo začít do dvou měsíců, by chtěl použít mobilní autobusové stanice, ve kterých by bezdomovci kromě registrace prodělali také zdravotní prohlídku.

Přestavba lodi Hermes na botel pro bezdomovce se zvládla v rekordně rychlém čase. Do rukou řemeslníků se dostala teprve 1. listopadu 2006.

Na investici za 23 milionů se kromě magistrátu podílelo také ministerstvo sociálních věcí. To ročně vyplatí na projekty související s bezdomovectvím přes 400 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy