Nechceme trvalé přerozdělování migrantů, uvedl francouzský premiér

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 2. 2016 20:55
Evropská unie by měla "vyslat vzkaz, že už více uprchlíků nepřijme", řekl Manuel Valls. Dohodnuté přerozdělení se má podle něj týkat 160 tisíc běženců, nikoli fungovat trvale.
Francouzský premiér Manuel Valls na bezpečnostní konferenci v Mnichově, 13. února 2016
Francouzský premiér Manuel Valls na bezpečnostní konferenci v Mnichově, 13. února 2016 | Foto: Reuters

Mnichov - Francie není nakloněna trvalému mechanismu přerozdělování uprchlíků mezi státy Evropské unie, prosazovanému Německem, řekl dnes na bezpečnostní konferenci v Mnichově francouzský premiér Manuel Valls.

Evropa by se ale podle něj měla držet plánu na přerozdělení 160 000 běženců z Řecka a Itálie, na kterém se státy unie dohodly loni přes odpor některých zemí, včetně České republiky.

Evropská unie by měla "vyslat vzkaz, že už více uprchlíků nepřijme", uvedl podle agentury AFP šéf francouzské vlády při setkání s německým tiskem.

Francie podle premiéra dodrží svůj slib, že v rámci loňské dohody na přerozdělení běženců přijme 30 000 lidí. Nepřistoupí však na žádné zvýšení tohoto počtu. "Žádné další nepřijmeme," prohlásil Valls. "Francie nikdy neřekla 'pojďte do Francie'," dodal.

O tom, že evropské země nemohou v dlouhodobém horizontu přijímat tolik uprchlíků jako dosud, hovoří Valls opakovaně. Francie loni zaregistrovala 79 130 žádostí o azyl, což je o 22 procent více než v předchozím roce. Je to ale jen zlomek ve srovnání s Německem, kam loni přišlo 1,1 milionu uprchlíků, nejvíc od konce druhé světové války. O azyl jich požádalo zhruba 480 000.

 

Právě se děje

Další zprávy