Tehdy ještě podle Bildu přijížděly z Prahy do Drážďan autobusy plné lidí mířících na nákupy a obyvatelé Saska si zase do Česka jezdili pro levnější benzin a cigarety. Malý hraniční styk vláda v Drážďanech zakázala teprve v polovině listopadu, aniž ale kontrolovala, zda lidé nařízení dodržují. Tvrdila, že to je v kompetenci spolkové policie. Kontrol přibylo teprve v posledních dnech.
Saské okresy v blízkosti hranice s Českem patří nyní mezi ty nejvíce zasažené. Okres Budyšín (Bautzen) eviduje za posledních sedm dnů skoro 670 nových případů infekce na 100 tisíc obyvatel, nejvíce v celém Německu. V okrese Zhořelec (Görlitz), který sousedí i s Polskem, jich je 616.
Chybou také podle Bildu byla nedostatečná ochrana domovů pro seniory před zavlečením infekce, s povinným testováním personálu a návštěvníků se začalo teprve začátkem prosince.
Deník také saské vládě vytýká, že hygienické stanice byly dlouho přetížené, a nezvládaly proto pořádně vyhledávat lidi, s nimiž nakažení přišli do styku.
Magazín Der Spiegel na svých internetových stránkách píše, že mezi nejsilněji zasažené okresy patří ty, kde se silné podpoře těší protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) a které jsou považovány za baštu pravicových radikálů. Sociolog Matthias Quent, ředitel Institutu pro demokracii a občanskou společnost se sídlem v Jeně, jako jeden z prvních odborníků poukázal na možnou souvislost mezi podporou krajní pravice a počtem nakažených. Na Twitteru napsal, že "populismus a extremismus ohrožují soudržnost a boj s pandemií".
O náznacích, že krajní pravice by mohla za současnou zdravotní krizi v Sasku nést část zodpovědnosti, se mluví už déle. Politici AfD v uplynulých měsících podněcovali nálady proti restrikcím zavedeným kvůli šíření epidemie a systematicky bagatelizovali její nebezpečí pro lidi.
"To, že AfD virus neustále popírala, vedlo k tomu, že lidé přestali být opatrní. Řeknu to dokonce takto: AfD má kvůli svému chování nepřímo na svědomí lidské životy," uvedl v rozhovoru s Der Spiegel durynský politik Mario Voigt z křesťanskodemokratické unie (CDU).
Sasko se kvůli vysokému počtu nakažených potýká s přetížením nemocnic. Šéf lékař kliniky v Žitavě před několika dny v debatě prohlásil, že jeho kolegové museli několikrát rozhodovat o tom, kdo dostane kyslík a kdo ne.
Podle údajů Institutu Roberta Kocha se v Sasku doposud nakazilo asi 98 900 lidí, z toho za posledních sedm dní přibylo skoro 16 900 případů. V této spolkové zemi s přibližně čtyřmi miliony obyvatel doposud zemřelo 2013 pacientů s koronavirem. V Sasku už několik dnů platí přísná karanténa, zavřely se například školy i školky nebo obchody, jež nenabízejí zboží každodenní potřeby. Omezen je i volný pohyb lidí.