Britské vězení opustí obávaný džihádista, který pomáhal IS. Úřady ho nemohou vyhostit

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
14. 9. 2018 9:17
Radikální islámský kazatel Anjem Choudary se v říjnu dostane na svobodu. A to přestože je nebezpečný a hrozí, že bude opět radikalizovat muslimy.
Londýnský radikální imám Anjem Choudary podporoval Islámský stát a vyhrožoval tehdejšímu americkému prezidentovi Baracku Obamovi smrtí. | Video: Reuters

Londýn - Přestože je sám rodilý Brit, povzbuzoval britské muslimy, aby se přidali k džihádistům a odjeli bojovat do Sýrie a Iráku. Radikální kazatel Anjem Choudary zatím sedí ve vězení za podporu teroristické organizace Islámský stát (IS).

Ne však na dlouho. V říjnu se dostane předčasně na svobodu. A to i přesto, že je úřady považovaný za "opravdu nebezpečnou osobu". Propuštění mu bylo umožněno poté, co si odpykal polovinu trestu. 

Britským médiím to potvrdil náměstek z ministerstva spravedlnosti zodpovědný za vězeňství Rory Stewart. Choudaryho označil za "velice škodlivého klerika, který bude velmi, velmi důkladně hlídán" policií a bezpečnostními složkami.

Ačkoliv hrozí, že duchovní bude na svobodě dál šířit islamistickou propagandu a radikalizovat muslimy, úřady ho nemohou vyhostit. Anjem Choudary se narodil v Londýně a má britské občanství.

Bez internetu a se zákazem vstupu do parku

Duchovní sice opustí vězeňskou celu, bude ale muset dodržovat přísná pravidla. Podle deníku The Telegraph nebude smět vycestovat ze země, používat internet ani veřejně vystupovat v londýnském Hyde Parku, tradičním místě vyhrazeném pro svobodu projevu, kde se může každý vyjadřovat k libovolnému tématu.

Choudary bude mít také zakázáno scházet se se členy militantní organizace Muhádžirun, která je spojena s řadou teroristů a již před svým zatčením vedl.

Vyhýbat se bude muset všem místům v Londýně, kde se dřív scházel se svými následovníky, které se pokoušel radikalizovat. Bude mít také seznam mešit schválených ministerstvem spravedlnosti, jež bude moci navštěvovat.

List upozorňuje, že jde o tak přísná pravidla, že je Choudary dříve nebo později poruší a půjde zpátky do vězení.

Uznal chalífát a slíbil věrnost IS

"Je to někdo, komu sice nebyl uložen příliš vysoký trest, ale kdo je skutečně nebezpečný člověk," řekl náměstek Rory Stewart v rozhovoru pro deník Evening Standard.

Anjem Choudary dostal v roce 2016 trest pěti a půl roku ve vězení. Britskou policii ale svou činností zaměstnával dlouhá léta předtím. Jako bývalý právník se ve svém kázání a výkladu koránu vždy pohyboval těsně na hraně zákona, připomíná britský deník The Independent Choudaryho.

To se mu ovšem dařilo jen do doby, než v roce 2014 vyhlásil takzvaný Islámský stát nad dobytým územím v Sýrii a Iráku svůj chalífát. Svou věrnost vůdci IS sice nikdy veřejně nevyslovil, ale svým stoupencům posílal zprávy na sociálních sítích, ve kterých jim radil, aby se do chalífátu odstěhovali. Výzvy k podpoře IS zveřejňoval také na svém YouTube kanálu.

Když padl před dvěma lety rozsudek, měla už policie důkazy, které ho spojovaly s plány asi dvaceti teroristických útoků a se stovkou džihádistů, kteří z Británie odjeli bojovat do Sýrie. Jeho následovníkem byl například i jeden útočník z London Bridge, kde loni v červnu zemřelo osm lidí.

Jak vrátit radikály do běžného života

Choudary není jediný radikál, který se v Británii dostane brzy na svobodu. Na začátku června deník The Guardian spočítal, že do konce letošního roku vyprší v Británii trest více než 80 usvědčených teroristům.

Britská vláda proto do konce roku spustí program, který má společnost na tento problém připravit. V rámci něj podstoupí asi dvě desítky muslimských duchovních speciální týdenní školení, kde se naučí, jak se vypořádat s propuštěnými vězni ovlivněnými radikální ideologií.

Na šíření radikálního islámu v britských věznicích už v roce 2016 upozorňoval i bývalý náměstek ministerstva spravedlnosti Ian Acheson. Tehdy se ministerstvo obávalo, že se riziko jakéhokoliv (pravicového i islamistického) extremismu týká asi 700 odsouzených. Celkem ve věznicích pracuje asi 300 duchovních. V každé věznici měl být alespoň jeden z nich proškolený v rámci připravovaného programu.

Video: Radikalizace teroristů začíná na internetu

Radikalizace teroristů začíná na internetu, míní eurokomisařka Jourová | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy