Soud uznal vinným muže, který chystal atentát u britského parlamentu

ČTK ČTK
26. 6. 2018 17:40
Khalida Aliho zadržela policie v loni v dubnu nedaleko budovy britského zákonodárného sboru, u kterého chtěl podle obžaloby zaútočit na policisty, vojáky či britské poslance. Po zadržení se u něj našly tři nože.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Londýn - Londýnský soud v úterý shledal vinným z přípravy teroristického útoku u britského parlamentu osmadvacetiletého Brita, který v minulosti několik let vyráběl v Afghánistánu bomby pro islamisty z Tálibánu. Informovala o tom agentura Reuters.

Khalida Aliho zadržela policie loni v dubnu nedaleko budovy britského zákonodárného sboru, u kterého chtěl podle obžaloby zaútočit na policisty, vojáky či britské poslance. Po zadržení se u něj našly tři nože.

Britská protiteroristická jednotka Aliho sledovala od okamžiku, kdy se v roce 2016 vrátil z Afghánistánu, kde podle obžaloby strávil pět let výrobou bomb pro hnutí Tálibán. Obžalovaný tvrdil, že do země vyrazil, aby lépe poznal islám a putoval po horách. Aliho otisky prstů se nicméně podařilo najít na zbytcích výbušnin.

Výši trestu soud usvědčenému teroristovi sdělí 12. července.

U britského parlamentu loni v březnu k teroristickému útoku skutečně došlo. Khalid Masood najel do chodců na nedalekém Westminsterském mostě, poté u parlamentu ubodal policistu. Celkem si atentát vyžádal pět obětí.

Policie v Londýně poblíž budovy parlamentu zadržela ozbrojeného muže | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy