Obrazem: Muslimové si obětováním zvířat a modlitbami připomínají proroka. Slaví "svátek oběti"

Obrazem: Muslimové si obětováním zvířat a modlitbami připomínají proroka. Slaví "svátek oběti"
Muslimové po celém světě týden slaví jeden z nejdůležitějších svátků islámu, svátek oběti neboli Íd al-adhá. Na snímku největší indická mešita, Džama Masdžid v Dillí.
Jinak také známá jako Páteční mešita.
Během oslav dokáže pojmout i více než 25 tisíc lidí.
Náboženský svátek Íd al-adhá neboli "svátek oběti", je jedním ze dvou oficiálních svátků islámu. (Snímek z indické Kalkaty.)
Foto: Reuters
Kateřina Vítková Zahraničí Reuters Kateřina Vítková, Zahraničí, Reuters
22. 8. 2018 21:54
Muslimové tento týden slaví náboženský svátek známý pod jménem Íd al-adhá, neboli "svátek oběti". Modlitbami k bohu a obětováním nejrůznějších zvířat, hlavně ovcí, koz nebo krav, si připomínají poslušnost a ochotu proroka Abraháma, který byl ochoten bohu obětovat vlastního syna. Svátek je jedním ze dvou, které islám oficiálně uznává. Slaví se na konci každoroční pouti do Mekky. Druhým je pak Íd al-fitr, tedy svátek přerušení půstu, který se slaví po skončení ramadánu.
 

Právě se děje

před 24 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy