Atény – Řecký volný pád končí. Balkánská země, kterou drtí ekonomická krize, zadlužení a vysoká nezaměstnanost, se po čtyřech letech vrací na dluhopisové trhy.
Vláda dnes úspěšně prodala pětileté dluhopisy v objemu tři miliardy eur s výnosem 4,95 procenta. Poptávka osminásobně převýšila nabídku.
Je to bod obratu, protože se zvyšuje poptávka investorů a úroky u starších řeckých dluhopisů klesají. Zastavil se nárůst nezaměstnanosti, ta je ovšem na evropské poměry nadále hrozivá: 26,7 procenta.
Po šesti letech recese má letos ekonomika konečně růst. Řekové začínají věřit, že období, kdy ztráceli práci a museli drasticky škrtat své výdaje, je u konce.
"Lidé rozhodně už mají lepší náladu, jsou více optimističtí než třeba před rokem. I když zatím se přímo v jejich životě pozitivní změny moc neprojevují. Vláda ale má přebytek rozpočtu, ze kterého půjdou peníze na sociální účely, takže se očekává zlepšení. Problém je v tom, že řecké banky stále nepůjčují firmám," uvedla pro Aktuálně.cz Česka Soňa Dorňáková-Stamu, která už několik let žije v Aténách.
"Lidé pomalu znovu začínají věřit v budoucnost Řecka. Po dlouhé době jsem nikoho nepropustil, ale naopak přibral nové zaměstnance," řekl agentuře Reuters Nikos Mavrikos, který má firmu na zásobování lodí zbožím a vybavením.
V pátek přijede na návštěvu Atén v Řecku nejméně oblíbená politička. Německá kancléřka Angela Merkelová. Mnozí Řekové viní právě Německo z toho, že byli donuceni k tvrdým škrtům, majícím za následek zhoršení zdravotní péče, krachy firem, snížení důchodů, zvýšení daní, propouštění. Prostě zhoršení životní úrovně velké části populace.
Řecká média byla plná příběhů sebevražd nebo zoufalství lidí, kteří hledali potraviny v popelnicích či na smetištích.
Zhoršená ekonomická situace měla za následek také násilí, jakého země už dlouho nebyla svědky. Demonstranti se v ulicích střetávali s policisty, přívrženci extrémně pravicové strany Zlatý úsvit zavraždili v Aténách levicového aktivistu a napadali přistěhovalce.
Jen několik hodin před návratem na dluhopisové trhy dnes brzy ráno otřásla centrem Atén exploze. Vybuchlá nálož v automobilu před budovou Řecké národní banky. Nikoho nezranila, protože tam v tuto dobu nikdo nebyl.
Policie podezřívá z útoku krajní levici a obává se, že během zítřejší návštěvy Merkelové chystají extremisté další akce. Návštěvu kancléřky v říjnu 2012 provázely nevkusné scény, kdy někteří demonstranti na protest proti německé politice pochodovali centrem Atén v nacistických uniformách s hákovým křížem.
Premiér Antonis Samaras slibuje, že nejhorší má Řecko za sebou.
"Obraz Řecka se dramaticky mění. Nacházíme se v bodu, kdy už nejsou další lidé propouštěni z práce," uvedl premiér.
"Řecko je zpět na trzích a je to důležitý mezník. Potvrzení, že jde po úspěšné cestě," cituje deník Katmerini šéfa záchranného programu Mezinárodního měnového fondu pro Řecko Poula Thomsena.
Řecký dluh 175 procent k HDP zůstává ovšem nadále suverénně nejvyšší v Evropské unii. Merkelová Řekům zítra připomene, že mají před sebou ještě hodně práce. Atény za poslední čtyři roky dostaly od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu pomoc ve výši 240 miliard eur a Německo patřilo mezi ty země, které trvaly na reformách a škrtech.
Opoziční levicová strana SYRIZA obviňuje vládní strany (Panhelénské socialistické hnutí a konzervativní Novou demokracii), že návštěva kancléřky je součástí jejich kampaně před květnovými volbami do Evropského parlamentu, které se v Řecku konají zároveň s volbami komunálními.
Odpůrci vlády tvrdí, že počet osob, které mají problém zajistit si alespoň základní obživu, je nyní v Řecku vyšší než například v Brazílii nebo Číně.