Islámábád - Pákistánská policie zatkla bývalého premiéra Naváze Šarífa. Ten se vrátil po sedmi letech v exilu do země, aby vedl kampaň proti prezidentu Parvízi Mušarafovi. Právě ten jej před osmi lety svrhl při nekrvavém státním převratu.
Ihned po příletu na mezinárodní letiště v Islámábádu byl však Šaríf vzat do "preventivní vazby" a poté deportován zpět do Džiddy v Saúdské Arábii. Informovala o tom agentura Reuters. Ve své rodné zemi tak pobyl jen několik hodin.
Šaríf před odletem z Londýna prohlásil, že se vrací domů, aby "zasadil poslední ránu rozpadajicí se diktatuře prezidenta Mušarrafa," klíčového spojence USA ve válce proti terorismu.
Čtěte více: Pákistánští politici se vrací z exilu. Vláda se bojí
"Policie provincie Paňdžáb ho na letišti umístila do preventivní vazby, protože je hledán v souvislosti s obviněním z korupce," sdělil agentuře AFP jeden z pákistánských ministrů pod podmínkou anonymity.
Pákistánský kabinet nyní nechal znovu otevřít dvě korupční kauzy týkající se Šarífa, které spadají do let 2001 a 2002. Soud v Rávalpindí se jimi bude zabývat 13. září.
Prezident Mušaraf usiluje o to, aby si vymohl do poloviny října od zákonodárců znovuzvolení na další pětileté období. Do poloviny ledna 2008 by se měly v Pákistánu konat i parlamentní volby, do nichž hodlá kromě Šarífa zasáhnout také někdejší premiérka Bénazír Bhuttová.
Přivítání slzným plynem
Podle cestujících si premiér během linkového letu pákistánských aerolinií číslo PK 786 podával ruce s ostatními cestujícími, kteří na palubě provolávali hesla jako "Odejdi, Mušarrafe! Odejdi!" nebo "Nechť žije Naváz Šaríf!"
Přivítat Šarífa zpět ve vlasti se chystaly také tisíce jeho stoupenců, z nichž stovky se ještě před příletem exilového politika z Londýna střetly s policisty střežícími silniční zátarasy.
Policie v noci na dnešek s pomocí nákladních aut, traktorů a ostnatého drátu zablokovala všechny příjezdové komunikace k islámábádskému letišti. Demonstranti házeli na policisty kameny, bezpečnostní složky odpověděly slzným plynem. Několik lidí bylo zraněno.
Také v uplynulých dnech bylo zadrženo na 4000 Šarífových přívrženců. Na letištích byla v souvislosti s Šarífovým příletem posílena bezpečnostní opatření a hala islámábádského letiště byla zcela vyklizena.
Vláda: Šarífe, dodrž dohodu
Vláda v Islámábádu v sobotu Šarífa vyzvala, aby dodržel původní dohodu, která mu umožnila vyhnout se vězení. V roce 2000 byl totiž odsouzen za terorismus k doživotnímu vězení.
Propuštěn byl až po zahraniční intervenci pod podmínkou, že opustí Pákistán na deset let. Sedmapadesátiletý premiér však zůstat v exilu odmítl.