Pákistánští politici se vrací z exilu. Vláda se bojí

lem, ČTK
9. 9. 2007 17:00
V pondělí dorazí do Islámábádu expremiér Šaríf

Islámábád - Bývalý pákistánský premiér Naváz Šaríf se v pondělí hodlá vrátit zpět do vlasti. Výzvu pákistánské vlády, aby zůstal v exilu, nevyslyšel.

Kvůli Šarífově návratu panuje ve vládních řadách panika. Dokazuje to údajně masové zatýkání Šarífových příznivců ve státě Paňdžáb.

Povedu lid proti diktátorovi

"Povedu pákistánský lid proti diktátorskému režimu a diktátor, který sídlí v Islámábádu, by měl vzdát marné snahy mě zastavit," řekl Šaríf.

Připustil nicméně, že může být po svém návratu zatčen kvůli obvinění z korupce v období své vlády v 90. letech. Nynější kabinet nechal znovu otevřít dvě korupční kauzy týkající se Šarífa, které spadají do let 2001 a 2002; soud v Rávalpindí se jimi bude zabývat 13. září.

Pákistánské úřady rovněž mohou Šarífa ihned po návratu deportovat, k jakému kroku se uchýlí zatím ale nesdělily. Pákistánský nejvyšší soud v srpnu rozhodl, že Šaríf se z exilu může vrátit zpět.

Kromě něj se chce z exilu vrátit a vstoupit do mocenského boje také bývalá premiérka Bénazír Bhuttová.

Pod Parvízem Mušarafem se tak kýve prezidentská židle. Když v roce 1999 svrhl, údajně zkorumpovanou, Šarífovu vládu a byl jmenován prezidentem, část Pákistánnců očekávala změny k lepšímu. Ne vše však Mušarafovi vyšlo.

Nyní usiluje o další prezidentský mandát, avšak zatím se nevzdal funkce vrchního velitele armády.

Šaríf se neměl vracet

Ministr informací Muhammad Alí Durrání připomenul, že Šaríf v roce 2000, kdy mu bylo povoleno odcestovat, slíbil, že v exilu zůstane deset let.

Foto: Reuters

Dohodu tenkrát pomáhaly zprostředkovat Saúdská Arábie a Libanon. Ve stejném roce byl Šaríf v Pákistánu odsouzen k doživotí za terorismus a letecké pirátství.

Durrání řekl, že se dnes má s Mušarafem sejít syn zavražděného bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího, který byl mezi zprostředkovateli.

Nepotvrdil ani nevyvrátil zprávy o nedávném setkání Saada Harírího se Šarífem v Londýně.

Součástí dohody z roku 2000 bylo, že spolu s Navázem Šarífem odejdou do ciziny i jeho příbuzní, tedy také Šahbáz. Ten se roku 2004 pokusil do Pákistánu vrátit, ale strávil tam jen hodinu, protože nesměl projít ani pasovou kontrolou a byl přinucen znovu odletět do ciziny.

 

Právě se děje

Další zprávy