NATO nebude zastavovat lodě s uprchlíky a vracet je zpět. Fakta o operaci Námořní skupiny 2

Martin Novák Martin Novák
12. 2. 2016 10:45
NATO v pátek spouští operaci v Egejském moři. Má pomoci zmírnit příliv uprchlíků hlavně zpravodajskými informacemi pro řeckou a tureckou pobřežní stráž. Severoatlantická aliance nebude zastavovat a vracet lodě s uprchlíky. Vzhledem k charakteru operace a nasazené technice se nepočítá s českou účastí. Otázky a odpovědi.
Řecká pobřežní stráž na ostrově Lesbos.
Řecká pobřežní stráž na ostrově Lesbos. | Foto: Reuters

Praha – Egejské moře budou od pátku kromě člunů s uprchlíky a plavidel řecké či turecké pobřežní stráže brázdit i lodě NATO.

Severoatlantická aliance na čtvrteční schůzce ministrů obrany rozhodla, že pomůže strážit vody mezi západotureckým pobřežím a řeckými ostrovy. V lednu se přes moře přepravilo na 70 tisíc lidí.

Formou otázek a odpovědí shrnujeme nejdůležitější informace o zásadní změně na vnější hranici Evropské unie.

1)  Kdy mise Severoatlantické aliance v Egejském moři začne?

Už v pátek by měla mezi tureckou pevninou a řeckými ostrovy hlídkovat první tři plavidla. Německá loď Bonn, turecká Barbados a kanadská Fredericton. Celkem má NATO nasadit - zatím - pět až sedm plavidel.

2)  Mají síly NATO zastavovat a vracet zachycené uprchlíky?

Podle dostupných informací ze čtvrtečního summitu ministrů obrany v Bruselu budou běženci zachránění z moře nebo z potápějících se člunů vráceni do Turecka, a nikoliv dopraveni do Řecka.

Turecká vláda s tím souhlasí, sama o pomoc Aliance spolu s Řeckem a Německem požádala. Nepočítá se ale s tím, že síly NATO budou nutit plavidla s běženci k tomu, aby se otočila zpět.

3) Jak Aliance zakročí proti pašerákům lidí, kteří za peníze běžence přepravují z Turecka do Evropy?

Posádky lodí mají monitorovat pašerácké trasy a předávat zpravodajské informace turecké policii a pobřežní stráži. Pašerácké sítě ale působí především v tureckém vnitrozemí, hlavně v Izmiru a Istanbulu.

"Není to o zastavování lodí a jejich vracení zpět. NATO pomůže se získáváním informací a sledováním v boji s pašeráctvím lidí a zločineckými sítěmi," uvedl generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

Nepočítá se však s tím, že by Aliance jakkoliv přímo zasahovala proti pašerákům.

4) Kdo operaci velí?

Misi povede Námořní skupina 2, která působí pod velením Německa a čítá pět lodí. Plavidla řecké a turecké pobřežní stráže se budou moci pohybovat jen ve svých vodách. Oba státy ale souhlasily s tím, že lodě NATO mohou námořní hranici mezi nimi překračovat.

5) Zúčastní se operace v Egejském moři Česká republika?

Patrně ne. Alespoň se v tom smyslu vyjádřil český ministr obrany Martin Stropnický. Do akce budou zapojeny námořnictvo a průzkumné letouny AWACS. Ani jedním Česká republika nedisponuje.

 

Právě se děje

Další zprávy