NATO bude v Egejském moři bojovat proti pašerákům lidí. Běžence bude vracet do Turecka

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 2. 2016 16:35
Severoatlantická aliance vysílá do boje proti pašerákům do Egejského moře vlastní lodě, oznámil americký ministr obrany Ashton Carter. Cílem námořní mise bude monitorovat příliv migrantů a mařit pašování lidí. "Existuje zločinecký syndikát, který zneužívá tyto ubohé lidi. Jedná se organizovanou pašeráckou operaci. Když se na to zaměříme, může to mít ohromný humanitární dopad," vysvětlil Carter. Běžence bude Aliance podle ministra Martina Stropnického vracet do Turecka. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nedlouho před ním pohrozil EU, že by "mohl přijít okamžik, kdy země otevře migrantům brány do Evropy".
Jedna z lodí, které používají pro plavbu z Turecka do Řecka.
Jedna z lodí, které používají pro plavbu z Turecka do Řecka. | Foto: Reuters

Brusel/Ankara - Země Severoatlantické aliance se dohodly, že pomohou zpomalit příliv migrantů do Evropy a bojovat proti pašerákům lidí v Egejském moři, jak o to požádaly Německo, Turecko a Řecko.

Oznámili to při čtvrtečním zasedání ministrů obrany zemí NATO v Bruselu šéf Pentagonu Ashton Carter a německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová.

Námořní síly NATO budou uprchlíky, kterým pomohou v případě potíží, vracet do Turecka, poznamenal český ministr Martin Stropnický.

Ankara s vracením migrantů do Turecka podle Stropnického vyjádřila souhlas. Podle řeckého ministra Panose Kammenose by tím měla začít také nová role pro evropskou agenturu pro ochranu vnějších hranic EU Frontex, která místo aby působila na řeckých ostrovech, měla by být aktivní přímo na řecko-tureckém pomezí. Agentura Frontex by se tak měla transformovat v evropskou pohraniční stráž, což ale "vyžaduje politické rozhodnutí", dodal řecký politik.

"Existuje zločinecký syndikát, který zneužívá tyto ubohé lidi. Jedná se organizovanou pašeráckou operaci. Když se na to zaměříme, může to mít ohromný humanitární dopad," řekl podle agentury Reuters na tiskové konferenci Carter. Zdůraznil, že pro novou misi byly všechny státy Aliance.

Von der Leyenová uvedla, že Severoatlantická aliance se dohodla na vytvoření námořní mise, jejímž cílem bude monitorovat příliv přistěhovalců a mařit pašování lidí v Egejském moři. Ministryně novinářům řekla, že nyní je důležité, aby se postupovalo rychle.

Český ministr Martin Stropnický již v první den dvoudenního zasedání NATO ve středu prohlásil, že alianční síly by mohly střežit a monitorovat pašerácké stezky u Egejského moře, ale i na turecko-syrské hranici. Česko je podle ministra schopno přispět, ale musí nejprve znát podrobnosti zvažované akce.

Stropnický zdůraznil, že Řecko i Turecko budou působit jen ve svých výsostných vodách a na svém území. Pokud se námořní hlídky NATO dostanou do situace, že by někteří migranti potřebovali pomoc, zasáhnou a pomohou jim. "Jde o to se hlavně postavit pašerákům. Aby byl tento byznys narušen, aby dostal podstatného protivníka," řekl Stropnický.

Komentáře označují podobnou misi NATO za překvapivou. Aliance dosud podle agentury AFP odmítala hrát jakoukoli roli v přistěhovalecké krizi, která otřásá Evropou. Aliance vždy tvrdila, že nemá mandát k tomu, aby střežila hranice či bojovala proti zločineckým sítím pašeráků běženců.

Turecko pod tlakem

Podle OSN od začátku roku připlulo do Řecka už 75 tisíc běženců. S velkým náporem se v současné době kvůli intenzitě bojů v Sýrii potýká i Turecko.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dokonce během svého projevu v Ankaře pohrozil Evropě zaplavením uprchlíky. Šéfovi Evropské komise Jeanu-Claudeu Junckerovi a předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi řekl, že by "mohl přijít okamžik, kdy země otevře migrantům brány do Evropy".

O Erdoganových výhrůžkách týkajících se zaplavení Evropy uprchlíky informoval již v pondělí řecký server euro2day.gr. Turecký prezident se tak měl vyjádřit již loni v listopadu během schůzky s Tuskem a Junckerem, když po nich žádal lepší dohodu ohledně řešení uprchlické krize na Blízkém východě.

 

Právě se děje

Další zprávy