NATO hledá Kaddáfího, Arabská liga uznala povstalce

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
25. 8. 2011 12:23
Na některých místech se ale stále bojuje a nemocnice začínají být zoufale přeplněné
Rebelové zažili zklamání, Kaddáfí nebyl doma.
Rebelové zažili zklamání, Kaddáfí nebyl doma. | Foto: Reuters

Brusel/Tripolis - Libyjští povstalci získali na svoji stranu dalšího významného spojence - Ligu arabských států.

Vedení organizace oznámilo, že zástupce přechodné vlády získá křeslo u jednacího stolu.

Na severu Afriky mezitím probíhá intenzivní pátrání po svrženém diktátorovi Muammaru Kaddafím. Zapojila se do něj i Severoatlantická aliance, která podle britského ministra obrany Liama Foxe zároveň zintenzivňuje letecké útoky na poslední centra odporu loajalistů.

"Mohu potvrdit, že NATO pomáhá ozbrojeným silám Přechodné národní rady hledat plukovníka Kaddáfího a ostatní vysoké činitele jeho režimu," řekl Fox agentuře Reuters.

Povstalci zároveň intenzivně pátrají po plukovníkových synech, kteří pařili k nejvýše postaveným lidem libyjského režimu. Stejně jako po padlém vůdci se ale i po nich během bojů o Tripolis slehla zem.

Zda NATO poslalo na pomoc povstalcům pozemní jednotky, odmítl britský ministr obrany komentovat. Severoatlantická aliance už ale dříve opakovaně avizovala, že pozemní operaci v Libyi neplánuje.

Povstalci mezitím vypsali na Kaddáfího hlavu odměnu. Za živého či mrtvého diktátora nabízejí 1,7 milionu dolarů a amnestii k tomu.

Vystrašené sestry nahrazují dobrovolníci

Boje ale stále pokračují a nemocnice začínají být zoufale přeplněné. Pacienti musejí ležet na zemi a dokonce i na chodbách.

"Téměř všechny nemocnice stále zaplavují ranění. Do některých se navíc pacienti kvůli bojům nemohli dostat, což situaci ještě zhoršilo," řekl CNN šéf mise Lékařů bez hranic v Tripolisu.

Ve městě je rovněž nedostatek lékařského personálu. Mnoho lékařů a sester se bojí chodit do práce a ve zdravotnických zařízeních zavládl chaos. Práci vystrašených sester teď zastávají dobrovolníci.

"Mnoho lidí přichází, aby pomohli, jak nejlépe to dovedou. Přes veškerý zmatek nemocnice víceméně fungují," dodal šéf Lékařů bez hranic.

Chemické zbraně jsou pod kontrolou USA

Spolu s pádem Kaddáfího režimu se objevily obavy, co bude dál a kdo se zmocní libyjského arzenálu. Spojené státy ale ve čtvrtek ujistily, že zásoby zbraní hromadného ničení v Libyi byly zabezpečeny.

Obavy však u nich vyvolávají stovky pancéřových pěstí a množství dalších konvenčních zbraní, o jejichž osudu se podle Pentagonu neví.

"Ano," odpověděl ve středu mluvčí amerického ministerstva obrany Dave Lapan na otázku novinářů, zda jsou zabezpečeny sklady, v nichž se v Libyi nacházejí zbraně hromadného ničení, především více než 10 tun yperitu.

Bez upřesnění dodal, že pod kontrolou jsou všechny zvlášť nebezpečné zbraně a prostředky.

V Libyi pokračují boje mezi prorežimními oddíly a povstalci, kteří s pomocí především západních spojenců dobyli Tripolis a nyní likvidují poslední ohniska odporu diktátorského režimu Muammara Kaddáfího. Tomu se stále daří ukrývat.

 

Právě se děje

Další zprávy