Rebelové dobyli Tripolis, Kaddáfího režim se hroutí

Zahraničí Zahraničí
22. 8. 2011 2:10
Tři Kaddáfího synové jsou zajati, odpor jednotek věrných režimu byl nečekaně slabý
Povstalecký tank před Tripolisem.
Povstalecký tank před Tripolisem. | Foto: Reuters

Poslední vývoj -------------- * Podle informací televize Al-Džazíra se vzdala rebelům jednotka, která chrání přímo Kaddáfího * Politický vůdce povstalců oznámil, že byl zajat Kaddáfího syn považovaný za korunního prince režimu * Povstalci kontrolují centrální náměstí i budovu státní televize

Tripolis - Válka mezi zbytky režimu Muammara Kaddáfího a povstalci dospěla v noci na pondělí v metropoli Tripolisu do dramatického závěru.

Povstalci dobyli během několik hodin ofenzívou z několika směrů celé město a obklíčili Muammara Kaddáfího v jeho sídle Báb al-Azízíja. Po šesti měsících bojů se tak osud režimu zdá být zpečetěn, pokud vůdce nemá po ruce nějaký překvapivý krok nebo protiúder.

Odpůrci diktátora rozpoutali v několika čtvrtích povstání, první jednotky rebelů následně vstoupily do částí města, když se jim již před tím podařilo odříznout město od dodávek paliva a potravin.

Povstalci metropoli zcela ovládli. Jejich konvoj pozdě večer vstoupil od západu Tripolisu a setkal se jen s minimálním odporem sil věrných Kaddáfímu.

V hotelu Rixos, kolem kterého zuří boje, bydleli zahraniční novináři.
V hotelu Rixos, kolem kterého zuří boje, bydleli zahraniční novináři. | Foto: Reuters

Na hlavním Zeleném náměstí  lidé večer slavili a strhávali billboardy s Kaddáfího tváří.

Vůdce povstalecké Národní rady oznámil, že rebelům se podařilo zajmout i Kaddáfího syna Sajfa Isláma, považovaného za korunního prince režimu. Do zajetí padl i další syn Sádí, nejstarší diktátorův potomek Muhammad se sám vzdal rebelům.

Šéf libyjské rozvědky Abdalláh Sanúsí se údajně ukryl v hotelu Rixos, kde dosud přebývali zahraniční novináři. Kolem hotelu se odehrávaly těžké boje. Pozdě v noci povstalci ovládli budovu státní televize.

Rebelové dobyli už odpoledne důležitou leteckou základnu a také kasárna, které patřily elitní 32. brigádě, vedené Kaddáfího synem Chámise. Mají pod kontrolou také mezinárodní letiště.

Povstání zahájily takzvané "spící buňky" rebelů, které čekaly na smluvený signál a poté přešly do ofenzívy. Z Misuráty připluly po moři posily na lodích. 

V Tripolisu ještě před nedělní půlnocí propukly demonstrace, Kaddáfího vojáci je potlačovali střelbou ostrými náboji.

Povstalci dorazili do Tripolisu.
Povstalci dorazili do Tripolisu. | Foto: Reuters

Ozbrojenci, věrní diktátorovi, podle svědků stáli na vysokých budovách, ze kterých stříleli do ulic. V některých ulicích obyvatelé stavěli podle zpráv ze sociální sítě Twitter barikády, aby se k nim nedostali Kaddáfího odstřelovači. Do barikád dávali i vlastní auta.

Někteří Kaddáfího vojáci dezertovali a přidali se na stranu povstání.

Pokud by Kaddáfího síly ztratily Tripolis, válka by zřejmě byla rozhodnuta. Očekává se však, že vůdce a jeho věrní budou klást odpor do poslední chvíle.

Povstání začalo v polovině února, v březnu se bombardováním zapojila do konfliktu Severoatlantická aliance. Kaddáfí odmítal odstoupit a opakované prohlásil, že raději zemře v Libyi než by odešel do exilu.


 

Právě se děje

Další zprávy