Rebelové dobyli Tripolis, Kaddáfího režim se hroutí

Zahraničí Zahraničí
22. 8. 2011 2:10
Tři Kaddáfího synové jsou zajati, odpor jednotek věrných režimu byl nečekaně slabý
Povstalecký tank před Tripolisem.
Povstalecký tank před Tripolisem. | Foto: Reuters

Poslední vývoj -------------- * Podle informací televize Al-Džazíra se vzdala rebelům jednotka, která chrání přímo Kaddáfího * Politický vůdce povstalců oznámil, že byl zajat Kaddáfího syn považovaný za korunního prince režimu * Povstalci kontrolují centrální náměstí i budovu státní televize

Tripolis - Válka mezi zbytky režimu Muammara Kaddáfího a povstalci dospěla v noci na pondělí v metropoli Tripolisu do dramatického závěru.

Povstalci dobyli během několik hodin ofenzívou z několika směrů celé město a obklíčili Muammara Kaddáfího v jeho sídle Báb al-Azízíja. Po šesti měsících bojů se tak osud režimu zdá být zpečetěn, pokud vůdce nemá po ruce nějaký překvapivý krok nebo protiúder.

Odpůrci diktátora rozpoutali v několika čtvrtích povstání, první jednotky rebelů následně vstoupily do částí města, když se jim již před tím podařilo odříznout město od dodávek paliva a potravin.

Povstalci metropoli zcela ovládli. Jejich konvoj pozdě večer vstoupil od západu Tripolisu a setkal se jen s minimálním odporem sil věrných Kaddáfímu.

V hotelu Rixos, kolem kterého zuří boje, bydleli zahraniční novináři.
V hotelu Rixos, kolem kterého zuří boje, bydleli zahraniční novináři. | Foto: Reuters

Na hlavním Zeleném náměstí  lidé večer slavili a strhávali billboardy s Kaddáfího tváří.

Vůdce povstalecké Národní rady oznámil, že rebelům se podařilo zajmout i Kaddáfího syna Sajfa Isláma, považovaného za korunního prince režimu. Do zajetí padl i další syn Sádí, nejstarší diktátorův potomek Muhammad se sám vzdal rebelům.

Šéf libyjské rozvědky Abdalláh Sanúsí se údajně ukryl v hotelu Rixos, kde dosud přebývali zahraniční novináři. Kolem hotelu se odehrávaly těžké boje. Pozdě v noci povstalci ovládli budovu státní televize.

Rebelové dobyli už odpoledne důležitou leteckou základnu a také kasárna, které patřily elitní 32. brigádě, vedené Kaddáfího synem Chámise. Mají pod kontrolou také mezinárodní letiště.

Povstání zahájily takzvané "spící buňky" rebelů, které čekaly na smluvený signál a poté přešly do ofenzívy. Z Misuráty připluly po moři posily na lodích. 

V Tripolisu ještě před nedělní půlnocí propukly demonstrace, Kaddáfího vojáci je potlačovali střelbou ostrými náboji.

Povstalci dorazili do Tripolisu.
Povstalci dorazili do Tripolisu. | Foto: Reuters

Ozbrojenci, věrní diktátorovi, podle svědků stáli na vysokých budovách, ze kterých stříleli do ulic. V některých ulicích obyvatelé stavěli podle zpráv ze sociální sítě Twitter barikády, aby se k nim nedostali Kaddáfího odstřelovači. Do barikád dávali i vlastní auta.

Někteří Kaddáfího vojáci dezertovali a přidali se na stranu povstání.

Pokud by Kaddáfího síly ztratily Tripolis, válka by zřejmě byla rozhodnuta. Očekává se však, že vůdce a jeho věrní budou klást odpor do poslední chvíle.

Povstání začalo v polovině února, v březnu se bombardováním zapojila do konfliktu Severoatlantická aliance. Kaddáfí odmítal odstoupit a opakované prohlásil, že raději zemře v Libyi než by odešel do exilu.


 

Právě se děje

před 8 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy