NATO bude dál posilovat svoje pozice ve východní Evropě, oznámil Stoltenberg

ČTK ČTK
10. 2. 2016 13:10
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg promluvil na úvod dvoudenní schůzky ministrů obrany aliančních zemí v Bruselu. Podle aliančních zdrojů mají být vojenské posily rozmístěny hlavně v Polsku nebo pobaltských státech, které mají pocit ohrožení kvůli ruské politice v ukrajinském konfliktu. "To vyšle jasný signál, že NATO odpoví jednotně na každou agresi proti některému z jeho členů," řekl Stoltenberg na úvodním briefingu. Česko na setkání zastupuje ministr obrany Martin Stropnický. Aliance svou přítomnost a připravenost jednotek na svém východním křídle výrazně posílila už v minulých letech. Záměr NATO je podle Moskvy destabilizujícím prvkem namířeným proti Rusku.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ilustrační foto.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel/Moskva - Severoatlantická aliance se chystá opět zvýšit svou přítomnost ve východní Evropě. Na úvod dvoudenní schůzky ministrů obrany aliančních zemí v Bruselu to ve středu řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Česko zastupuje ministr Martin Stropnický, který se má na okraj jednání sejít se svým americkým protějškem Ashtonem Carterem.

Aliance již v minulých letech výrazně posílila svou přítomnost a připravenost jednotek na svém východním křídle. Ministři by tuto přítomnost měli nyní ještě zvýšit. "To vyšle jasný signál, že NATO odpoví jednotně na každou agresi proti některému z jeho členů," řekl na úvodním briefingu šéf NATO.

Rusko se proti krokům NATO ohradilo

Podle aliančních zdrojů mají být vojenské posily rozmístěny hlavně v Polsku nebo pobaltských státech, které mají pocit ohrožení kvůli ruské politice v ukrajinském konfliktu. Moskva v něm podporuje separatisty.

Záměr Severoatlantické aliance mít ve východní Evropě největší vojenskou přítomnost od konce studené války je destabilizující prvek namířený proti Rusku, reagovala podle agentury AP na program jednání ministrů NATO mluvčí ruského ministerstva obrany.

Ministři obrany se rovněž budou zabývat žádostí Ankary a Berlína o pomoc Aliance při řešení přistěhovalecké krize v Evropě, konkrétně na moři mezi Tureckem a Řeckem. Mají také podpořit úsilí Gruzie o členství v NATO. Na programu schůzky je dále situace v Sýrii, o které budou ministři ve čtvrtek jednat i s šéfy obrany zemí, které se s USA a dalšími členy NATO podílejí na mezinárodní koalici proti Islámskému státu.

 

Právě se děje

Další zprávy