reklama
 
 

Střet s Tureckem se přiblížil, píše ruský list. Moskva přesouvá do Sýrie nejmodernější letouny

1. 2. 2016 17:36
Ankara tvrdí, že ruský stíhací bombardér Su-34 v pátek znovu narušil turecký vzdušný prostor. Ruské ministerstvo obrany to označuje za provokaci. "Hysterie vyvolaná tureckou stranou, která je podle nás nepodloženou propagandou, je velmi podobná předem připravené provokaci," prohlásil v Moskvě mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Ruský deník Kommersant vyhrocenou situaci okomentoval slovy, že mezi Moskvou a Ankarou hrozí střet. Turecké válečné letectvo bylo uvedeno do stavu bojové pohotovosti, Moskva přesunula na základnu v Sýrii nejmodernější bojové letouny Su-35S, uvedl list.

Moskva/Ankara - Tvrzení Ankary, že ruský stíhací bombardér Su-34 v pátek narušil turecký vzdušný prostor, vypadá jako provokace. V pondělí to uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Zároveň obvinilo tureckou armádu z dělostřeleckých útoků proti Sýrii a požádalo NATO, Pentagon a tureckou armádu o vysvětlení.

Ruský deník Kommersant situaci okomentoval slovy, že se vztahy mezi Moskvou a Ankarou "vyostřily až na samu hranici" a hrozí střet. Turecké válečné letectvo bylo uvedeno do stavu bojové pohotovosti a Moskva na druhé straně přesunula na základnu v Sýrii nejmodernější bojové letouny Su-35S, uvedl list.

Nepodložená propaganda, tvrdí Rusko

"Hysterie vyvolaná tureckou stranou, která je podle nás nepodloženou propagandou, je velmi podobná předem připravené provokaci," prohlásil v Moskvě mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Ankara tvrdí, že letadlo bylo před vstupem do tureckého vzdušného prostoru v pátek několikrát varováno v ruštině i v angličtině.

Konašenkov rovněž uvedl, že Moskva má "nezvratné důkazy" o tom, že turecká armáda ostřeluje syrské pohraničí velkorážnými samohybnými děly. Důkazem je prý videozáznam, který ruské straně poskytl generální štáb syrské armády a představitelé syrské opozice.

"Tak vypadají fakta. Je to nezvratný důkaz, že turecké ozbrojené síly ostřelují pohraniční syrské obce z velkorážných dělostřeleckých systémů," uvedl mluvčí.

Ankaru podpořily NATO i Pentagon

Podle Kommersantu, který o novém, pátečním případu hovořil s analytiky, je ale tentokrát situace pro Rusko složitější, než tomu bylo po listopadovém incidentu, kdy turecká armáda sestřelila ruský Su-24. Ankaru totiž jednoznačně podpořili jak šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, tak Pentagon.

"Nový incident v tureckém vzdušném prostoru na pozadí války nervů zvyšuje riziko přímé konfrontace mezi Moskvou a Ankarou a hrozí regionu konfliktem s nepředvídatelnými následky," upozorňuje list.

Při listopadovém incidentu přišli o život dva ruští vojáci a událost vyvolala diplomatickou krizi mezi oběma zeměmi.

autoři: Zahraničí, ČTK | 1. 2. 2016 17:36

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama