Střet s Tureckem se přiblížil, píše ruský list. Moskva přesouvá do Sýrie nejmodernější letouny

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 2. 2016 17:36
Ankara tvrdí, že ruský stíhací bombardér Su-34 v pátek znovu narušil turecký vzdušný prostor. Ruské ministerstvo obrany to označuje za provokaci. "Hysterie vyvolaná tureckou stranou, která je podle nás nepodloženou propagandou, je velmi podobná předem připravené provokaci," prohlásil v Moskvě mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Ruský deník Kommersant vyhrocenou situaci okomentoval slovy, že mezi Moskvou a Ankarou hrozí střet. Turecké válečné letectvo bylo uvedeno do stavu bojové pohotovosti, Moskva přesunula na základnu v Sýrii nejmodernější bojové letouny Su-35S, uvedl list.
Ruský SU-34. Ilustrační foto.
Ruský SU-34. Ilustrační foto. | Foto: Oleg Beljakov/Wikimedia Commons

Moskva/Ankara - Tvrzení Ankary, že ruský stíhací bombardér Su-34 v pátek narušil turecký vzdušný prostor, vypadá jako provokace. V pondělí to uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Zároveň obvinilo tureckou armádu z dělostřeleckých útoků proti Sýrii a požádalo NATO, Pentagon a tureckou armádu o vysvětlení.

Ruský deník Kommersant situaci okomentoval slovy, že se vztahy mezi Moskvou a Ankarou "vyostřily až na samu hranici" a hrozí střet. Turecké válečné letectvo bylo uvedeno do stavu bojové pohotovosti a Moskva na druhé straně přesunula na základnu v Sýrii nejmodernější bojové letouny Su-35S, uvedl list.

Nepodložená propaganda, tvrdí Rusko

"Hysterie vyvolaná tureckou stranou, která je podle nás nepodloženou propagandou, je velmi podobná předem připravené provokaci," prohlásil v Moskvě mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Ankara tvrdí, že letadlo bylo před vstupem do tureckého vzdušného prostoru v pátek několikrát varováno v ruštině i v angličtině.

Konašenkov rovněž uvedl, že Moskva má "nezvratné důkazy" o tom, že turecká armáda ostřeluje syrské pohraničí velkorážnými samohybnými děly. Důkazem je prý videozáznam, který ruské straně poskytl generální štáb syrské armády a představitelé syrské opozice.

"Tak vypadají fakta. Je to nezvratný důkaz, že turecké ozbrojené síly ostřelují pohraniční syrské obce z velkorážných dělostřeleckých systémů," uvedl mluvčí.

Ankaru podpořily NATO i Pentagon

Podle Kommersantu, který o novém, pátečním případu hovořil s analytiky, je ale tentokrát situace pro Rusko složitější, než tomu bylo po listopadovém incidentu, kdy turecká armáda sestřelila ruský Su-24. Ankaru totiž jednoznačně podpořili jak šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, tak Pentagon.

"Nový incident v tureckém vzdušném prostoru na pozadí války nervů zvyšuje riziko přímé konfrontace mezi Moskvou a Ankarou a hrozí regionu konfliktem s nepředvídatelnými následky," upozorňuje list.

Při listopadovém incidentu přišli o život dva ruští vojáci a událost vyvolala diplomatickou krizi mezi oběma zeměmi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy