NATO řeší migrační krizi. Zvažuje vyslání lodí k tureckým břehům

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 2. 2016 16:14
Rozmístit své lodě k tureckým břehům a přispět tak k řešení uprchlické krize zvažuje i Severoatlantická aliance. V Bruselu to řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. "Krize s uprchlíky je předmětem vážného znepokojení pro nás všechny. Myslím si tedy, že se velmi vážně zamyslíme nad žádostí Turecka a dalších spojenců o pomoc s řešením této krize," řekl šéf NATO v bruselském sídle. O možnosti námořní mise NATO k lepší kontrole tureckých břehů, odkud denně míří stovky běženců do Řecka, hovořila i německá kancléřka Angela Merkelová. Znepokojen je řecký premiér Alexis Tsipras, který upozornil, že případná mise nesmí nijak ohrozit svrchovanost Řecka.
Těmto uprchlíkům se do Řecka dostat nepodařilo, zachraňovala je turecká pobřežní stráž. Ilustrační foto.
Těmto uprchlíkům se do Řecka dostat nepodařilo, zachraňovala je turecká pobřežní stráž. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Severoatlantická aliance se bude vážně zabývat žádostí o rozmístění lodí u Turecka v souvislosti s tamním přílivem imigrantů.

V úterý to oznámil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na tiskové konferenci před středečním zahájením dvoudenní schůzky ministrů obrany aliančních zemí v Bruselu.

Aliance se podle komentářů médií a diplomatů dosud do řešení přistěhovalecké krize nijak nezapojila a možná změna přístupu budí v jejích řadách rozpaky.

"Uprchlická krize u nás všech vyvolává velké znepokojení. Myslím si tedy, že se velmi vážně zamyslíme nad žádostí Turecka a dalších spojenců o pomoc s řešením této krize," prohlásil šéf NATO v bruselském sídle mezivládní vojenské organizace v čele s USA.

O možnosti námořní mise NATO zaměřené na lepší kontrolu tureckých břehů, odkud se každý den vydávají stovky běženců do Řecka, hovořila v pondělí německá kancléřka Angela Merkelová. "Využijeme setkání ministrů obrany NATO k projednání toho, zda a do jaké míry může NATO hlídkováním na moři pomoci tureckým pobřežním hlídkám a agentuře Frontex," řekla kancléřka po setkání s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem v Ankaře.

Několik diplomatů v úterý potvrdilo agentuře AFP, že kancléřčino oznámení je překvapilo, a to i německou delegaci při NATO, která prý nebyla předem informována. "Jsme zmateni. Nevíme, co to může znamenat," řekl jeden z diplomatů. Zdůraznil, že připravit podobnou námořní operaci "by představovalo ohromné problémy".

NATO dosud podle AFP odmítalo hrát jakoukoli roli v přistěhovalecké krizi, která otřásá Evropou. Aliance vždy tvrdila, že nemá mandát k tomu, aby střežila hranice či bojovala proti zločineckým sítím pašeráků běženců.

Řecký premiér Alexis Tsipras, který údajně také nebyl informován o záměru Ankary a Berlína ohledně NATO, ihned podle AFP volal Merkelové a vyjádřil k tomu výhrady. Podle své mluvčí zdůraznil, že případná mise nesmí nijak ohrozit svrchovanost Řecka, jehož břehy jsou jen desítky kilometrů od tureckých.

Naopak Evropská komise prohlásila, že vítá každou diskusi o možných opatřeních, která by mohla přispět k řešení migrační krize, zachránit životy a zlepšit kontrolu přílivu běženců.

 

Právě se děje

před 54 minutami

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy 700 administrativních pracovníků, část z nich i propustit. Důvodem je pandemie

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Část z nich navíc zřejmě propustí. Důvodem jsou současné ztráty během koronavirové krize, které loni dosáhly přibližně čtyř miliard korun. Opatření má zatím platit rok, v příštím týdnu je projedná dozorčí rada. Snižování mezd, které by mělo být zhruba desetiprocentní, se nebude týkat všech 15 000 zaměstnanců podniku.

"Pandemie jednou skončí, pokud tedy ke snížení smluvních mezd letos přistoupíme, nebude to na vždy. Smluvní mzdy ředitelů, vedoucích a dalších pracovníků převážně v administrativě se dohodou obou stran každoročně nově nastavují. A to jak v závislosti na výkonech jednotlivých zaměstnanců, tak v souvislosti s finančními možnostmi firmy," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy