reklama
 
 

NATO řeší migrační krizi. Zvažuje vyslání lodí k tureckým břehům

Aktualizováno 9. 2. 2016 16:14
Rozmístit své lodě k tureckým břehům a přispět tak k řešení uprchlické krize zvažuje i Severoatlantická aliance. V Bruselu to řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. "Krize s uprchlíky je předmětem vážného znepokojení pro nás všechny. Myslím si tedy, že se velmi vážně zamyslíme nad žádostí Turecka a dalších spojenců o pomoc s řešením této krize," řekl šéf NATO v bruselském sídle. O možnosti námořní mise NATO k lepší kontrole tureckých břehů, odkud denně míří stovky běženců do Řecka, hovořila i německá kancléřka Angela Merkelová. Znepokojen je řecký premiér Alexis Tsipras, který upozornil, že případná mise nesmí nijak ohrozit svrchovanost Řecka.

Brusel - Severoatlantická aliance se bude vážně zabývat žádostí o rozmístění lodí u Turecka v souvislosti s tamním přílivem imigrantů.

V úterý to oznámil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na tiskové konferenci před středečním zahájením dvoudenní schůzky ministrů obrany aliančních zemí v Bruselu.

Aliance se podle komentářů médií a diplomatů dosud do řešení přistěhovalecké krize nijak nezapojila a možná změna přístupu budí v jejích řadách rozpaky.

"Uprchlická krize u nás všech vyvolává velké znepokojení. Myslím si tedy, že se velmi vážně zamyslíme nad žádostí Turecka a dalších spojenců o pomoc s řešením této krize," prohlásil šéf NATO v bruselském sídle mezivládní vojenské organizace v čele s USA.

O možnosti námořní mise NATO zaměřené na lepší kontrolu tureckých břehů, odkud se každý den vydávají stovky běženců do Řecka, hovořila v pondělí německá kancléřka Angela Merkelová. "Využijeme setkání ministrů obrany NATO k projednání toho, zda a do jaké míry může NATO hlídkováním na moři pomoci tureckým pobřežním hlídkám a agentuře Frontex," řekla kancléřka po setkání s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem v Ankaře.

Několik diplomatů v úterý potvrdilo agentuře AFP, že kancléřčino oznámení je překvapilo, a to i německou delegaci při NATO, která prý nebyla předem informována. "Jsme zmateni. Nevíme, co to může znamenat," řekl jeden z diplomatů. Zdůraznil, že připravit podobnou námořní operaci "by představovalo ohromné problémy".

NATO dosud podle AFP odmítalo hrát jakoukoli roli v přistěhovalecké krizi, která otřásá Evropou. Aliance vždy tvrdila, že nemá mandát k tomu, aby střežila hranice či bojovala proti zločineckým sítím pašeráků běženců.

Řecký premiér Alexis Tsipras, který údajně také nebyl informován o záměru Ankary a Berlína ohledně NATO, ihned podle AFP volal Merkelové a vyjádřil k tomu výhrady. Podle své mluvčí zdůraznil, že případná mise nesmí nijak ohrozit svrchovanost Řecka, jehož břehy jsou jen desítky kilometrů od tureckých.

Naopak Evropská komise prohlásila, že vítá každou diskusi o možných opatřeních, která by mohla přispět k řešení migrační krize, zachránit životy a zlepšit kontrolu přílivu běženců.

autor: ČTK | 9. 2. 2016 14:14

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama