NATO řeší migrační krizi. Zvažuje vyslání lodí k tureckým břehům

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 2. 2016 16:14
Rozmístit své lodě k tureckým břehům a přispět tak k řešení uprchlické krize zvažuje i Severoatlantická aliance. V Bruselu to řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. "Krize s uprchlíky je předmětem vážného znepokojení pro nás všechny. Myslím si tedy, že se velmi vážně zamyslíme nad žádostí Turecka a dalších spojenců o pomoc s řešením této krize," řekl šéf NATO v bruselském sídle. O možnosti námořní mise NATO k lepší kontrole tureckých břehů, odkud denně míří stovky běženců do Řecka, hovořila i německá kancléřka Angela Merkelová. Znepokojen je řecký premiér Alexis Tsipras, který upozornil, že případná mise nesmí nijak ohrozit svrchovanost Řecka.
Těmto uprchlíkům se do Řecka dostat nepodařilo, zachraňovala je turecká pobřežní stráž. Ilustrační foto.
Těmto uprchlíkům se do Řecka dostat nepodařilo, zachraňovala je turecká pobřežní stráž. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Severoatlantická aliance se bude vážně zabývat žádostí o rozmístění lodí u Turecka v souvislosti s tamním přílivem imigrantů.

V úterý to oznámil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na tiskové konferenci před středečním zahájením dvoudenní schůzky ministrů obrany aliančních zemí v Bruselu.

Aliance se podle komentářů médií a diplomatů dosud do řešení přistěhovalecké krize nijak nezapojila a možná změna přístupu budí v jejích řadách rozpaky.

"Uprchlická krize u nás všech vyvolává velké znepokojení. Myslím si tedy, že se velmi vážně zamyslíme nad žádostí Turecka a dalších spojenců o pomoc s řešením této krize," prohlásil šéf NATO v bruselském sídle mezivládní vojenské organizace v čele s USA.

O možnosti námořní mise NATO zaměřené na lepší kontrolu tureckých břehů, odkud se každý den vydávají stovky běženců do Řecka, hovořila v pondělí německá kancléřka Angela Merkelová. "Využijeme setkání ministrů obrany NATO k projednání toho, zda a do jaké míry může NATO hlídkováním na moři pomoci tureckým pobřežním hlídkám a agentuře Frontex," řekla kancléřka po setkání s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem v Ankaře.

Několik diplomatů v úterý potvrdilo agentuře AFP, že kancléřčino oznámení je překvapilo, a to i německou delegaci při NATO, která prý nebyla předem informována. "Jsme zmateni. Nevíme, co to může znamenat," řekl jeden z diplomatů. Zdůraznil, že připravit podobnou námořní operaci "by představovalo ohromné problémy".

NATO dosud podle AFP odmítalo hrát jakoukoli roli v přistěhovalecké krizi, která otřásá Evropou. Aliance vždy tvrdila, že nemá mandát k tomu, aby střežila hranice či bojovala proti zločineckým sítím pašeráků běženců.

Řecký premiér Alexis Tsipras, který údajně také nebyl informován o záměru Ankary a Berlína ohledně NATO, ihned podle AFP volal Merkelové a vyjádřil k tomu výhrady. Podle své mluvčí zdůraznil, že případná mise nesmí nijak ohrozit svrchovanost Řecka, jehož břehy jsou jen desítky kilometrů od tureckých.

Naopak Evropská komise prohlásila, že vítá každou diskusi o možných opatřeních, která by mohla přispět k řešení migrační krize, zachránit životy a zlepšit kontrolu přílivu běženců.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Spor o pozemky u Dukelských kasáren v Opavě skončí. Začne výstavba bytů

Spor spojený s prodejem areálu Dukelských kasáren v Opavě skončí. Firma, která neuspěla se svou nabídkou ve veřejné soutěži, navrhla opavskému magistrátu smír. Město na něj chce přistoupit. Výstavbě bytových domů na pozemcích, které v minulosti desetiletí využívala armáda, tam nebude nic bránit. 

"V září loňského roku zastupitelé schválili prodej části bývalých Dukelských kasáren. Město pak uzavřelo kupní smlouvu s firmou JTA exclusive Ostrava, která za pozemky nabídla 51 milionů a zavázala se, že na přibližně 3,8 hektaru postaví 16 bytových domů se zhruba 300 novými byty," uvedla. Neúspěšný zájemce, teplická společnost JTH Holding, se ale obrátila na soud, rozhodnutí zpochybnila a domáhala se zneplatnění smlouvy.

Aktualizováno před 37 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy