Varšava - Představitelé NATO a Evropské unie podepsali ve Varšavě dohodu o prohloubení vzájemné spolupráce.
Těsnější vazby by obě instituce mohly navázat třeba v oblastech kybernetické bezpečnosti, hybridních hrozeb nebo při námořní spolupráci.
Dokument svými podpisy stvrdili generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, předseda Evropské rady Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Dohoda byla podepsána před odpoledním začátkem summitu NATO.
"Deklarace, kterou jsme dnes podepsali, vysílá silnou zprávu: silnější Evropská unie znamená silnější NATO. A silnější NATO znamená silnější Evropskou unii," řekl Juncker.
Juncker také poznamenal, že ještě letos EU navrhne obranný akční plán, který bude obsahovat všechny nástroje, které Evropská unie může nabídnout pro obrannou spolupráci a průmysl.
Bezpečnost EU a NATO je provázaná
Představitelé EU a NATO se podle deklarace shodli, že bezpečnost obou institucí je propojená. "Společně můžeme mobilizovat širokou škálu nástrojů, abychom odpověděli na výzvy, kterým čelíme," píše se v podepsaném dokumentu.
Aliance a Unie se v něm shodly, že potřebují zvýšit své obranné schopnosti před hybridními hrozbami. Chtějí společně pracovat na analýzách, prevenci a v co největší míře si vyměňovat zpravodajské informace. Obě instituce chtějí dále spolupracovat i v oblasti kybernetické bezpečnosti, vyplývá z dokumentu.
Deklarace také počítá s rozšířením spolupráce na moři a při řešení migrace, a to včetně posílení aktivit ve Středozemním moři. Obě strany slíbily i posílení obranného průmyslu a výzkumu a průmyslové spolupráce mezi Evropou a USA.
Spojence budeme bránit, tvrdí NATO
Stoltenberg před vrcholnou schůzkou označil varšavský summit za mezník. Setkáváme se v době, která je rozhodující pro naši společnou obranu," řekl Stoltenberg.
NATO podle něj vyšle jasnou zprávu, že je připraveno bránit všechny spojence. Za hlavní témata summitu označil odstrašení, obranu a zajištění stability pro sousední země.
Zároveň poznamenal, že NATO nevyhledává konfrontaci a nepřeje si novou studenou válku. Varšavský summit by měl podle očekávání schválit vyslání čtyř mnohonárodních praporů do Pobaltí a Polska.
"NATO nehledá konfrontaci, nechceme novou studenou válku. Studená válka je historií a historií by měla zůstat. Ale musíme být také schopni v novém bezpečnostním prostředí bránit a chránit všechny naše členy," podotkl Stoltenberg. Podle Stoltenberga je cílem NATO ve vztazích s Ruskem kombinovat silnou obranu s dialogem.