Když Julie Douibová našla sílu se tyranovi vzepřít a opustila ho, začalo jí peklo. Muž ji pronásledoval. "Žila v neustálém strachu," řekla serveru Le Parisien Antoinette Salducciová z komunitního spolku, který Douibové pomáhal. "Nasměrovala jsem ji na sociální služby a povzbudila ji, aby podala stížnost, i když musela každý den tlačit na četnictvo," dodala.
Juliina matka se serveru France 24 svěřila, že policie od dcery věděla, že její muž má zbraň.
March against femicide in Paris and other cities across France. Helene’s sister Marie-Alice was the 51st of more than 130 victims killed by their partners so far this year. #noustoutes pic.twitter.com/dw7eE41DzA
— Eleanor Beardsley (@ElBeardsley) November 23, 2019
Domov 34letá žena opustila loni v září. O půl roku později, 3. března, se stala 31. Francouzkou, kterou tento rok zavraždil partner. Její v tu dobu už bývalý manžel, se kterým měla dvě děti, ji zastřelil v bytě na Korsice, kam se přestěhovala, když se snažila před ním uprchnout. O devět let starší muž byl poté obviněn z vraždy.
Příběh Douibové ve Francii není ničím neobvyklým. V zemi je jedna z nejvyšších měr domácího násilí v Evropě. Jen letos zemřelo rukou svého partnera či expartnera na 138 francouzských žen, zhruba každé tři dny jedna.
Více než sto z nich bylo podle facebookové stránky, která je eviduje, zabito přímo u sebe doma. Tedy tam, kde by se měl člověk cítit nejbezpečněji. Zůstalo po nich dohromady 138 sirotků, z nichž 14 jich vidělo smrt matky na vlastní oči.
Alarmující statistiky si je vědoma i francouzská veřejnost. Protestního pochodu proti násilí páchanému na ženách, který organizovalo sdružení #NousToutes (My všechny), se o víkendu v Paříži zúčastnilo asi 35 000 lidí.
Julie Douib, tuée dimanche en Corse, est la trentième victime de féminicide en deux mois. Une marche blanche sera organisée ce samedi en Seine-et-Marne, où elle avait grandi > https://t.co/i1BpTcoLRg pic.twitter.com/SVkUeGl9xJ
— Le Parisien (@le_Parisien) March 7, 2019
Vražda ženy
Julie Douibová je jednou z obětí, jejichž jména zaplavila metropoli i další francouzská města díky plakátům, které je mají připomínat: "Ona ho opustí, on ji zabije" nebo "Tatínek ubodal maminku" stojí například na nich. Do povědomí se ve Francii vžilo slovo "femicide", tedy vražda ženy.
Podle francouzské expertky na násilí na základě pohlaví Natachy Henryové je dobře, že oběti konečně nabyly identity. "Rok co rok jsme viděli stejné statistiky, ale byla to jen čísla, kterých si nikdo nevšímal," vysvětluje. Počet obětí je podle ní navíc mnohem vyšší, pokud se k nim připočte počet žen, které krutost jejich partnera dohnala k sebevraždě. Další ženy naopak ze strachu o své děti či v sebeobraně sami zabily svého násilnického partnera.
"Francouzskou zvláštností je, že svědci váhají přidat se na jednu stranu nebo se zaplést. Možná se to teď změní," reagovala Henryová na dotaz Aktuálně.cz, proč se právě Francie potýká s vysokou mírou domácího násilí.
Žebříček podle ní ale mohou zkreslovat i data z jednotlivých zemí. "Francie je velmi dobrá ve statistice, lepší než jiné země. Míra je vysoká, ale je to i proto, že jsme se zlepšili ve sbírání dat od policie, z justice, což není úplně běžné ve všech zemích EU," doplnila expertka.
Úřady, které by měly obětem domácího násilí pomáhat, jim záchranu mohou paradoxně i komplikovat. Stejně jako v případě zavražděné Julie Douibové. I ta opakovaně zašla na policii i na úřady, jenže ty jí nepomohly. Naopak, děti svěřily do opatrovnictví jejímu násilnickému manželovi, s matkou se mohly vídat jen podle jeho uvážení.
Ženy ve snaze nahlásit násilníka čelí v očích úředníků a sociálních pracovníků mimo jiné podezření, že si příběhy o utrpení vymýšlejí, protože jen chtějí zabránit otci vídat děti. "Existuje tu presumpce lži," vysvětluje francouzská právnička Nathalie Tomasiniová pro server France 24. Celý dosavadní systém, od policie až po soudy, podle ní klade obětem do cesty řadu překážek.
Macron představí nový plán
Vláda prezidenta Emmanuela Macrona se to nyní snaží změnit. V pondělí představila soubor několika desítek opatření, který má týraným ženám pomoci. Je to výsledek rozsáhlé konference o násilí na ženách, kterou Macron svolal. Státní tajemnice pro rovnost pohlaví Marlène Schiappaová tvrdí, že navrhovaný systém ženy bude chránit už "od první stížnosti".
Vláda chce zpřísnit trestní zákoník, zlepšit výcvik policie a uvolnit velké množství peněz. Hodlá také lépe definovat samotný termín "násilí". Spadat by do něj měl i psychologický nátlak, který fyzickému útoku mnohdy předchází.
Francouzský premiér Édouard Philippe už s předstihem přislíbil na tisíc nových míst v azylových domech pro oběti domácího násilí nebo rozšířené nasazování elektronických náramků, které by měly násilnické pachatele udržet v dostatečné vzdálenosti od jejich obětí.
Podle expertky na násilí na základě pohlaví Natachy Henryové stojí účty za domácí násilí každý rok francouzskou pokladnu asi 3,6 miliardy eur, pokud se do nich zahrnou i náklady za ošetřování, sociální služby, práce policie i právníků. "Namísto utrácení těch peněz, když je příliš pozdě, bychom je měli utratit dříve, než dojde k tragédii," řekla serveru France 24.
Pro Aktuálně.cz pak Henryová doplnila, že peníze naopak chybějí ve vzdělávacím systému, který by měl Francouze proškolovat v tematice rovnosti pohlaví, nenásilného chování, sexu i respektu. "Je to důležitý bod vzhledem k tomu, že máme stále více mladých obětí i pachatelů," dodala Henryová s tím, že je potřeba přijít se "silnou strategií, jak jednat s pachateli," a proškolit všechny pracovníky, kteří obětem mají pomáhat.
Příklad si protestující Francouzi berou ze Španělska, kde se reformou z roku 2004 podařilo počet obětí domácího násilí snížit z více než 70 v roce 2003 na loňských 50. Madrid sestavil zvláštní policejní jednotky a snažil se problém řešit v sociální sféře i vzdělávání.
Podle zprávy OSN bylo jen v roce 2017 po celém světě zavražděno - nejčastěji někým blízkým - na 87 000 žen.