Nařídil jsem vraždy 1500 lidí, přiznal se expolicista

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 8. 2011 12:03
Bývalý ochránce pořádku se dal do služeb mexického drogového kartelu

Mexico City - Mexická policie zatkla vysokého představitele drogového kartelu.

Bývalý policista José Antonio Acosta Hernández, přezdívaný El Diego, byl zadržen v pátek společně se svým osobním strážcem. Policii se při výslechu přiznal, že v rámci války mexických drogových gangů osobně nařídil likvidaci asi 1500 lidí.

Hernández údajně vedl skupinu zločinců, kteří terorizovali Ciudad Juárez a vybírali od místních obyvatel výpalné. Policisté mu mimo jiné přičítají odpovědnost za loňský masakr 15 lidí na soukromé oslavě narozenin nebo za vraždu několika zaměstnanců amerického konzulátu.

Největší úspěch za dva roky, raduje se prezident

Mexická policie věří, že Hernándezovo zatčení oslabí drogový kartel ze Ciudad Juárez a pomůže alespoň částečně omezit násilí ve městě, které je považováno za jedno z nejnebezpečnějších na světě. Podle AP ale úlohu slábnoucího kartelu postupně přebírá drogový gang Sinaloa.

Podle prezidenta Felipe Calderóna jde o největší úder organizovanému zločinu v pohraničním městě Ciudad Juárez za poslední dva roky.

On sám vyhlásil po nástupu do úřadu válku drogovým kartelům, bezpečnostní situaci v zemi se mu ale stabilizovat nepodařilo. Za posledních pět let bylo v souvislosti s drogovým násilím zabito na 40 tisíc lidí.

Kartely bojují mezi sebou o nejlukrativnější pašerácké stezky do USA i proti policistům a vojákům, kteří se snaží jejich činnosti bránit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy