Policie lapila bosse kartelu, jenž lidem uřezával hlavy

Reuters ČTK Reuters, ČTK
22. 6. 2011 8:18
José de Jesús Méndez Vargas z kartelu La Familia byl zatčen bez jediného výstřelu
Foto: Reuters

Mexiko - Mexická policie v úterý dopadla údajného šéfa gangu La Familia, který je jedním z největších drogových kartelů v zemi.

José de Jesús Méndez Vargas, vystupující mimo jiné pod přezdívkou The Monkey (Opice), byl dopaden bez jediného výstřelu ve státu Aguascalientes v centrální části země.

Podle dokumentů mexického státního zastupitelství citovaného agenturou AP byl Méndez Vargas v několika mexických státech a v USA zodpovědný za přepravu a prodej kokainu, marihuany a pervitinu.

Stál prý také za únosy a zabíjením, jehož oběťmi byli nejčastěji členové dalších zločineckých gangů. Vláda za jeho dopadení nabídla odměnu ve výši 2,5 milionu dolarů (42,1 milionu dolarů).

Prezident gratuluje policii

Mluvčí pro národní bezpečnost prezidenta Felipeho Calderóna Alejandro Poiré jeho dopadení označil za velké vítězství a konec gangu, jenž proslul tím, že jeho členové stínali hlavy nepřátelům. Méndez Vargas byl podle něj převezen do hlavního města k výslechu.

Policii vzápětí pogratuloval i mexický prezident Felipe Calderón.

La Familia do povědomí veřejnosti pronikl především v roce 2006, kdy jeho lidé vhodili několik uťatých hlav do jedné diskotéky ve městě Uruapán v Michoacánu. Tento stát je označován za jeho baštu. Na rozdíl od jiných mexických drogových kartelů tato skupina fungovala téměř jako kult.

Bezpečnostní síly loni v prosinci zabily šéfa nebo jednoho z šéfů gangu La Familia Nazaria Morena. Má se za to, že Méndez Vargas a další muž Servando Gómez se pak stali jeho nástupci. Gómez, známý pod přezdívkou El Profe, zůstává na svobodě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy