Nápis Arbeit macht frei v Osvětimi ukradli zloději

Zahraničí Zahraničí
18. 12. 2009 9:50
Krádeži nezabránili ani čtyři strážci
Foto: Martin Novák

Krakov - Neznámí pachatelé v noci na dnešek z brány bývalého nacistického koncentračního tábora v Osvětimi na jihu Polska ukradli známou tabuli s nápisem "Arbeit macht frei" (Práce osvobozuje).

"Je to hanebný čin. Doufám, že policie bude při svém intenzivním pátrání po pachateli úspěšná," prohlásil dnes ráno ve vysílání polské zpravodajské stanice mluvčí muzea Osvětim-Březinka Jaroslaw Mensfelt.

"Vyšetřování případu stále probíhá. Zjišťujeme, co se mohlo stát, a eventuelně, kdo by mohl tabuli ukrást. Na jedné straně tabuli zloději odšroubovali a na druhé ji odtrhli. Vyslechneme zaměstnance a podíváme se na záběry kamer, které tam jsou rozmístěny," řekl v televizi mluvčí krakovské policie Dariusz Nowak.

Objekt v noci hlídaly nejen kamery, ale také ho střežili čtyři zaměstnanci osvětimského muzea, kteří o ukradení tabule informovali policii kolem půl šesté ráno.

"Taková krádež je neuvěřitelná věc. Nikdo dosud nebyl natolik smělý, aby se ke krádeži v takovém místě odhodlal. Pro mnoho lidí je to přeci posvátná věc. Není to náhodná, ale dobře organizovaná krádež," tvrdil v polské televizi tajemník Rady pro ochranu pamětí boje a mučednictví Andrzej Przewolnik.

Zároveň také dodal, že podobné krádeže, i když ne tak odvážné, se na místech polských památek dějí čím dál tím častěji. Vlnu loupeží dokonce označil za mor šířící se Polskem.

Nahoře s, dole bez. Osvětimská brána přišla o svůj známý nápis.
Nahoře s, dole bez. Osvětimská brána přišla o svůj známý nápis. | Foto: Reuters

Původní nápis "Arbeit macht frei" vznikl v zámečnické dílně v koncentračním táboře. Písmena vytvořil vězeň Jan Liwacz.
Na tabuli je obrácené písmeno B ve slovu Arbeit, což si mnozí vykládali jako skrytý výraz odporu vězňů proti nacistům. S největší pravděpodobností ale šlo o chybu.

Původní desku s nápisem odstranili z brány těsně po ukončení války sovětští vojáci, kteří ji plánovali odvést jako válečnou trofej do Ruska. Za láhev levného alkoholu ji ale přenechali bývalému vězni Eugeniuszovi Nosalowi, který pak tabuli schoval v budově městské rady.

Vedení muzea již delší dobu zdůrazňuje, že budovy nutně potřebují opravu. Německá vláda letos rozhodla, že na rekonstrukci finančně přispěje milionem eur. V muzeu se neplatí vstupné.

Ke krádeži došlo loni i v prostorách bývalého nacistického koncentračního tábora v Terezíně. Zloděj odcizil měděné destičky z hrobů před terezínskou pevností.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Pavel bude konzultovat důchodovou reformu, daně nebo témata pro mladé s Nerudovou

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice, uvedla v pátek po setkání na Pražském hradě Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

"Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor," řekla novinářům Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. S prezidentem se dohodla také na konceptu další spolupráce v prosazování témat, na která se zaměřují mladí lidé. K tomu se opět setkají koncem května.

Jednání o důchodové reformě je podle Nerudové důležité uchopit velmi citlivě. "Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem," poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy