Německo dá milion eur na záchranu tábora v Osvětimi

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
27. 2. 2009 18:06
Památník je ve špatnéms stvu a potřebuje opravu
Plechovky od Cyklonu B, vystavené v Osvětimi.
Plechovky od Cyklonu B, vystavené v Osvětimi. | Foto: Martin Novák

Berlín - Německo dá na záchranu bývalého nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi milion eur (28 milionů korun).

Oznámil to německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v reakci na nedávnou žádost polské vlády o příspěvek na obnovu této historické památky. Náklady na záchranu muzea Varšava odhaduje na 100 milionů eur (2,8 miliardy korun).

Berlín také vyzve německé firmy a soukromé nadace, aby přispěly na zachování tábora, který je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Rozpočet muzea loni činil 27 milionů zlotých (164 milionů korun), z toho polské ministerstvo kultury přispělo 12,7 miliony zlotých (77 miliony korun). Zbytek tvořily vlastní příjmy a pomoc od zahraničních nadací.

Zbytky plynové komory.
Zbytky plynové komory. | Foto: Martin Novák

Příjmy ze vstupného nejsou žádné, návštěvníci si mohou jít místo masového vyvražďování Židů za druhé světové války prohlédnout zdarma.

Na 190 hektarech je 155 staveb a 300 ruin. Budovy, kde byly plynové komory, se nezachovaly v původním stavu. Nacisté je před koncem války zničili.

Podle vedení muzea hrozí zhroucení asi padesátce objektů a zbytkům po plynových komorách a krematoriích. Vedle toho se propadají stropy baráků, hnije dřevěná podlaha budov a řadu stěn musí držet podpěry.

Muzeum se také stará o věci bývalých vězňů, které jsou součástí expozice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy