Napětí mezi Tureckem a Řeckem narůstá. Po nevydání vojáků se řeší spor o neobydlené ostrovy

ČTK ČTK
2. 2. 2017 17:07
Vztahy mezi Ankarou a Aténami se v posledních dnech pohybují na bodu mrazu. Turecko naštvalo rozhodnutí řeckého soudu, který odmítl vydat do sousední země osm tureckých vojáků. Zároveň po 21 letech znovu oživl spor o neobydlené ostrovy v Egejském moři. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu Řecku pohrozil, že už nemusí být "cesty zpět".
Turecký voják – ilustrační foto.
Turecký voják – ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ankara/Atény – Kvůli nevydání osmi tureckých vojáků a sporům o neobydlené ostrovy ve čtvrtek obvinil turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu Řecko z provokací. Varoval ho, že nemusí být "cesty zpět", pokud bude napětí dál eskalovat.

"Řecko provokovalo dlouhou dobu. My se chováme rozumně, takže nemáme s našimi sousedy napjaté vztahy," uvedl ministr Çavuşoglu.

Podle tureckého listu Hürryiet i řeckého Kathimerini řecký ministr obrany Panos Kammenos ve středu přeletěl ve vojenské helikoptéře nad dvěma spornými neobydlenými ostrovy, které jsou v turečtině známé jako Kardak a v řečtině jako Imia. V roce 1996 se ostrůvky staly předmětem vážného sporu mezi Ankarou a Aténami o svrchovanost nad nimi.

Kammenos, který je předsedou pravicové vládní strany Nezávislí Řekové, shodil na ostrovy věnec, aby uctil památku tří vojáků, kteří tam zahynuli před 21 lety při pádu vrtulníku. Kvůli pohybu řeckého stroje nad spornými ostrovy následně přeletěla i turecká stíhačka F-16, což řecké ministerstvo obrany označilo za narušení řeckého vzdušného prostoru.

"Pokud bude situace eskalovat nebo pokud se, nedej bože, objeví nějaký nechtěný incident, nebude už cesty zpět," varoval Atény šéf turecké diplomacie.

Řecko-turecké vztahy zhoršil v posledních dnech také případ osmi tureckých vojáků, kteří do Řecka prchli během loňského červencového puče. Řecký Nejvyšší soud rozhodl vojáky zpět do Turecka nevydat, což Ankara považuje za politicky motivovaný čin, který odporuje mezinárodním normám. Pohrozila proto Řecku protiopatřeními, včetně vypovězení bilaterální migrační dohody.

Řecko i Turecko jsou členy Severoatlantické aliance a obě země hrají důležitou roli ve zvládání evropské migrační krize.

 

Právě se děje

Další zprávy