Moře není strašák. Italové nabízejí migrantům poznamenaným cestou do Evropy lekce plavání a potápění

František Typovský František Typovský
22. 7. 2017 21:39
Itálie je v posledních týdnech nejčastějším cílem migrantů z Blízkého východu a Afriky. Jen za poslední týden jich do země dorazilo více než sedm tisíc. Aby uprchlíci vůbec do země dorazili, musejí překonat na přeplněných lodích Středozemní moře. Lodě často ztroskotávají, což migranty nechává napospas moři, jelikož většina z nich neumí plavat. Lidé z jihu Itálie se rozhodli pro vybrané migranty zorganizovat kurzy plavání a potápění, aby už z moře, které na jihu Apeninského poloostrova představuje největší zdroj obživy, neměli strach.
Italská záchranná operace
Italská záchranná operace | Foto: Reuters

Messina - Sedmnáctiletý Gambijec Abdoulie Džallow stojí na pobřeží jižní Itálie. Středozemní moře, které pevninu obklopuje, už jej i přes hrůzné zážitky neděsí. 

Stejně jako velká většina uprchlíků, kteří do země na Apeninském poloostrově dorazili, absolvoval Džallow cestu do Evropy přes moře na přeplněném člunu. Na mladém Gambijci to zanechalo stopy.

"Nemohl jsem jít dále do vody, protože kdybych došel příliš daleko, nemusel bych se vrátit," řekl deníku The Washington Post

Džallow odešel od své slepé matky v Gambii, aby rodině zajistil lepší budoucnost. "Nechodil jsem tam do školy, nic jsem nedělal. Všude tam byly problémy," vysvětluje. 

Na své cestě do Evropy prošel šest zemí a v libyjském Tripolisu jej dokonce uvěznili. "To bylo těžké. Mlátili nás. Nemohli jsme spát, neměli jsme co jíst," dodává mladý Gambijec. 

Podobný příběh, jako je ten Džallowův, není mezi uprchlíky rozhodně ojedinělý.

Aby se jejich obavy z moře rozptýlily, zorganizoval námořní institut v jihoitalské Messině program "Friendly Sea", tedy "Přátelské moře". Ten poskytuje uprchlíkům kurzy plavání, potápění a první pomoci.

Organizátoři kurzů tvrdí, že nechtěli nadále pasivně sledovat, jak se do jejich města řítí stovky vystrašených migrantů. "Mají s vodou traumatické zážitky. My tady máme spoustu pobřeží a moře pro nás znamená peníze a dobrý život," podotýká Giuseppe Pinci, hlavní koordinátor projektu. Oblast ekonomicky funguje téměř výhradně z mořských zdrojů. 

Politici jenom mluví, ale tohle je život

Pincimu se také nelíbí, jakým způsobem Itálie a její političtí představitelé k uprchlické krizi přistupují. 

"Problém je teď a tady. Tohle je opravdový život. Politici by mohli mluvit léta, ale my mezitím musíme žít," řekl Pinci deníku The Washington Post. 

Politická scéna v Itálii se i vinou uprchlické krize zradikalizovala. I u dříve středových politiků se začaly projevovat pravicové tendence. K tématu si ve své knize přisadil i bývalý premiér Matteo Renzi. Itálie "nemá morální povinnost vítat v zemi lidi, kteří jsou horší než sami Italové", napsal.

Italská vláda se zatím snaží migraci omezit. Navrhla například soubor zákonů a pravidel, kterými by se měly řídit neziskové organizace pomáhající lodím s uprchlíky ve Středozemním moři tak, aby nelákaly pašeráky. Navíc podepsala s Libyí, od které lodě odrážejí, dohodu o navracení běženců.

Účastníci plaveckého kurzu doufají v lepší budoucnost

Někteří z mladých migrantů, kteří se kurzu účastní, vyjádřili přání se záchranářství i nadále věnovat. 

Podobné přání má i mladík Hubert z Pobřeží slonoviny. Ten ze své rodné vlasti uprchl poté, co mu rebelové vyvraždili rodinu. Dostal se ovšem do Mali, kde musel čelit hrozbě v podobě teroristické skupiny Boko Haram

Když už se dostal na loď do Itálie, došlo ke ztroskotání, při kterém utonul jeho nejlepší kamarád. 

"Itálie je úleva. Líbí se mi, co tady děláme. Nikdy jsem neplaval, bál jsem se. Stál jsem na pláži, ale dál už nešel. Pokud se tady naučím plavat, pomůže mi to v budoucnu se zachraňováním ostatních," dodává mladý Hubert pro deník The Washington Post.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy