Lékaři tvrdí, že Turecko použilo v Sýrii chemické zbraně, Ankara to popírá

ČTK ČTK
17. 2. 2018 13:55
Několik civilistů trpí útoku turecké armády příznaky otravy plynem. Po zásahu Turecká armáda v sobotu vydala prohlášení, v němž užití mezinárodně "zakázané munice" během operace v Afrínu popřela.
Turecký prezident Erdogan.
Turecký prezident Erdogan. | Foto: Reuters

Damašek/Ankara - Několik civilistů ze severosyrské oblasti Afrín, spravované kurdskými milicemi, vykazují po útoku turecké armády známky otravy plynem. S odvoláním na kurdské lékaře o tom v sobotu informoval kurdský tisk, syrská státní agentura SANA i exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Turecko užití chemických zbraní v oblasti popírá.

Podle kurdských lékařů, na které se tisk odvolává, trpí šest lidí pocitem nedostatku vzduchu, zvracením a vyrážkou. Agentura SANA uvedla, že turecké jednotky vypálily v noci na dnešek několik střel obsahujících "toxické látky" na jednu z vesnic v oblasti Afrín poblíž tureckých hranic.

Turecká armáda v sobotu vydala prohlášení, v němž užití mezinárodně "zakázané munice" během operace v Afrínu popřela. Dodala navíc, že v regionu cílí pouze na pozice údajných teroristů, nikoliv civilního obyvatelstva.

Užití chemický zbraní v Sýrii dnes odmítl i turecký diplomatický zdroj agentury Reuters, který obvinění označil za propagandu. "Jsou to neopodstatněná obvinění, Turecko nikdy nepoužilo chemické zbraně. Na civilisty bereme během operace … maximální zřetel," řekl agentuře činitel.

Turecko od 20. ledna cílí v Afrínu na tamní kurdské milice YPG, které označuje za teroristy napojené na tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK). Ankara považuje PKK za teroristickou organizaci. Kurdové z PKK vedou na jihovýchodě Turecka už přes 30 let ozbrojený boj za autonomní Kurdistán.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nymburk v osmifinále basketbalové LM narazí na Bandirmu

Nymburští basketbalisté v osmifinále Ligy mistrů nastoupí proti tureckému celku Bandirma. Středočeši sérii hranou na dvě vítězství odstartují doma a hrát se bude 3., nebo 4. března. V případě postupu narazí výběr trenéra Orena Amiela na lepšího z dvojice AEK Atény - Bonn.

Nymburk se v play off Ligy mistrů představil zatím dvakrát a vždy vypadl v prvním kole. Při premiéře soutěže v ročníku 2016/17 o jediný bod nestačil na italské Sassari, o rok později podlehl pozdějšímu vítězi AEK Atény. V minulé sezoně středočeský celek skončil už v základní skupině.

Další zprávy