Nákladní loď přistála u Mezinárodní vesmírné stanice. Dovezla zásoby a laboratorní myši

ČTK ČTK
10. 4. 2016 20:56
Vesmírná loď společnosti SpaceX doručila na Mezinárodní vesmírnou stanici tři tuny jídla, vody a dalších zásob pro posádku. S sebou má i nafukovací modul, kde budou astronauti sbírat data o teplotě, vzduchu a radiaci. Součástí nákladu bylo i 20 laboratorních myší, které přispějí k výzkumu svalové atrofie ve vesmíru.
Foto: Reuters

ISS (oběžná dráha) - U Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) v neděli přistála nákladní loď Dragon, kterou v pátek úspěšně vynesla na oběžnou dráhu nosná raketa Falcon 9 americké soukromé společnosti SpaceX. Uvedl to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Odpojit by se měla 11. května.

Nákladní loď Dragon zachytil ve 13:23 středoevropského letního času robotickým ramenem britský astronaut Timothy Peake z Evropské vesmírné agentury (ESA).

Na ISS se tak dostaly více než tři tuny jídla, vody a dalších zásob a zařízení pro jeho mezinárodní posádku. Součástí nákladu je i 20 myší, které budou použity pro zkoumání svalové atrofie a řídnutí kostí ve vesmíru.

Média si u nové mise bez posádky všímají hlavně nafukovacího modulu BEAM (Bigelow Expandable Activity Module), který je výrobkem společnosti Bigelow Aerospace. Po připevnění k vesmírnému komplexu se v květnu naplní vzduchem do objemu 16 krychlových metrů, což je pro představu velikost malé ložnice.

Bydlet v něm prozatím ale nikdo nebude. Počítá se s tím, že posádka ISS do modulu čtyřikrát až šestkrát za rok vstoupí, aby odebrala vzorky vzduchu a změřila teplotu a radiaci.

Pokud se experiment podaří, půjde podle amerických expertů o malou revoluci v kosmickém bydlení. Nafukovací moduly se mají využívat při budování základen na Měsíci a Marsu. Vědci nyní pracují na vylepšení obalu, který má být odolnější proti nárazu kosmického "smetí" než plášť standardních modulů.

Předchozí start nákladní lodě Dragon k ISS se koncem loňského června nezdařil. Nosná raketa Falcon 9 explodovala zhruba dvě a půl minuty po vypuštění, zřejmě kvůli závadě ocelové vzpěry, která uvolnila héliové tlakové lahve.

NASA se zdařil test nového raketového motoru RS-25, který představuje milník pro chystané cesty na Mars. | Video: NASA
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy