Revoluce v kosmu. Astronauti mají žít ve vesmíru v nafouknutých balónech

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
7. 4. 2016 12:30
Váží 1400 kilogramů, složený má něco málo přes dva metry, ale může poskytnout prostor o objemu až 18 metrů krychlových. To je nafukovací modul BEAM, který americký NASA v pátek vyšle na oběžnou dráhu. Slibuje si od něj, že v budoucnu poslouží jako obytný nebo pracovní prostor pro astronauty během cest do hlubokého vesmíru. Modul na mezinárodní vesmírné stanici zůstane připevněn dva roky, během nichž ho bude posádka navštěvovat a testovat.
Takto bude nafukovací modul připevněn na Mezinárodní vesmírnou stanici.
Takto bude nafukovací modul připevněn na Mezinárodní vesmírnou stanici. | Foto: NASA.gov

Washington - Na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) v pátek odstartuje vesmírná loď Dragon společnosti SpaceX. Ponese s sebou vzácný náklad - nafukovací modul BEAM, vůbec první zařízení svého druhu, které bude vypuštěno do vesmíru.

Po připojení ke stanici se rozepne, nafoukne a na ISS díky němu vznikne prostor o rozloze téměř 18 metrů krychlových. Ten lze využít pro ubytování astronautů nebo jako laboratoř.

Čtyřikrát do roka, vždy na pár hodin

Samotné naplnění vzduchem potrvá zhruba šest měsíců, ale ani potom se do něj posádka ISS nebude moci nastěhovat.

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) plánuje, že astronauti ho během testování budou moci navštěvovat zhruba třikrát až čtyřikrát do roka. Vždy jen na několik hodin.

Na vesmírné stanici zůstane připojen po dobu dvou let, během nichž ho budou astronauti podrobovat testům a sledovat jeho vlastnosti a odolnost na oběžné dráze. Zároveň se budou starat o jeho interiér.

Pobyt v modulu pro ně bude díky cirkulaci vzduchu z ISS bezpečný i bez kyslíkové masky. Protože ale nebude mít vlastní zdroj energie, bude posádka k práci potřebovat například vlastní baterky.

Modul ovšem ponese nejnovější senzory na měření radiace, jejichž činnost bude průběžně monitorována ze Země. Výsledky ostatních testů budou zasílány na Zemi a pomohou zlepšovat návrhy na budoucí nafukovací obytné systémy. Ty by v budoucnu mohly sloužit pro dlouhodobé cesty do hlubokého vesmíru.

Na konci mise se modul od ISS odpojí a bude namířen do atmosféry, kde shoří podobně jako většina vesmírného odpadu.

Foto: NASA.gov

Budoucnost pro cesty na Mars

BEAM byl zkonstruován společností Bigelow Aerospace a díky svým technickým parametrům si od něj NASA slibuje budoucí řešení pro cestování do hlubokého vesmíru.

Modul váží téměř 1400 kilogramů; po rozepnutí a naplnění vzduchem bude měřit na délku čtyři metry a dosahovat objemu necelých 18 metrů krychlových. Ve složeném stavu, v jakém se bude přepravovat, měří jen něco málo přes dva metry.

Skládá se ze dvou kovových přepážek, hliníkové konstrukce a několika vrstev měkké tkaniny. Nemá žádná okna, ale je vybaven různými senzory a monitory záření. Uvnitř modulu jsou jeho obyvatelé chráněni před slunečním a kosmickým zářením, vesmírným odpadem, ultrafialovým zářením i všem dalším prvkům vesmírného prostředí.

Vzhledem ke své váze je BEAM nadějí pro nové možnosti cestování ve vesmíru. Je mnohem lehčí než kovové struktury stejné velikosti a vyfouknutý zabere málo místa při přepravě.

Nafukovací moduly se mohou stát budoucností pro mise na Mars. Poskytují astronautům dostatek místa pro ubytování bez toho, aby se ubíralo z úložného prostoru vesmírné lodi. Mohou tak výrazně zredukovat náklady na misi, protože pravděpodobně sníží počet raket, které bude třeba vypustit se zásobami.

Nové zásoby na ISS

Vesmírná loď Dragon odstartuje v pátek z Kennedyho vesmírného centra na nosné raketě Falcon 9 společnosti SpaceX.

V rámci osmé komerční zásobovací mise spolu s nafukovacím modulem dopraví na ISS také více než 1700 kilogramů zásob.Ty budou obsahovat jak výzkumný materiál, tak i zásoby jídla pro astronauty. Kromě toho ale poprvé vyšle na ISS 20 živých myší, které budou sloužit jako studijní materiál při výzkumu prevence úbytků svalové a kostní tkáně.

K Mezinárodní vesmírné stanici dorazí Dragon v sobotu 10. dubna. Astronauti ji pomocí robotické ruky zachytí a připevní ke speciálnímu modulu. Následující den posádka natlakuje prostor mezi stanicí a lodí Dragon a otevře společný poklop, čímž se obě lodě spojí.

Dragon se má na Zemi vrátit 11. května, asi pět a půl hodiny poté, co stanici opustí. Dopadne do Tichého oceánu nedaleko Kalifornie.

Video:
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy