Náhodou cestoval přes Dubaj. Jste vrah, řekli lékaři

ČTK ČTK
27. 4. 2013 23:20
Podle žalobců moůže lékař za 10 let starou smrt tříleté holčičky, která měla leukémii
V zemi panují velmi tvrdé zákony, ilustrační foto.
V zemi panují velmi tvrdé zákony, ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Dubaj - Pro jihoafrického lékaře Cyrila Karabuse to byla normální práce, i když v exotické lokalitě. V roce 2002 na šest týdnů zaskočil za jiného zdravotníka, který pracoval v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech.

Podobně jako řada jiných odborníků ho nalákala výše výdělků. Uplynulo více než deset let, když Jihoafričan při návratu ze svatby svého syna v Kanadě cestoval přes Dubaj.

Co přišlo pak, to ale podle listu The New York Times nikdo nečekal. Místní policisté ho na letišti zadrželi a obvinili z vraždy.

V současné době je to už sedm měsíců, co 78letého doktora Karabuse, pediatra a onkologa, drží ve Spojených arabských emirátech. Čelí obvinění ze zabití a padělání lékařské zprávy. Obě tato obvinění prý souvisejí s jeho léčbou tříleté pacientky trpící leukémii, která nemoci nakonec podlehla.

Údajně mohl za smrt holčičky 

Aniž by o tom věděl, byl v roce 2003 odsouzen v nepřítomnosti ke třem letům vězení. Nyní, když už se může procesu zúčastnit, ho začali soudit znovu. A to i přesto, že nezávislá lékařská komise neshledala na jeho léčbě žádná pochybení a i soudce ho 23. března zprostil veškerých obvinění. Obžaloba se totiž proti tomuto rozhodnutí odvolala.

Případ doktora Karabuse vyvolal velkou pozornost po celém světě. Světová lékařská asociace dokonce v této souvislosti vydala před pár dny prohlášení, ve kterém varovala lékaře, kteří by rádi pracovali ve Spojených arabských emirátech, aby si byli vědomi, jaké pracovní podmínky tam panují a jaká jim mohou hrozit právní rizika.

Obvinění jihoafrického lékaře souvisejí s léčbou jemenské dívky trpící leukémií. Její onemocnění bylo vážné, rodiče ale odmítli navrhovanou léčbu - transplantaci kostní dřeně.

Dobře nepřijala ani chemoterapii, začala krvácet do mozku a o pár dní později zemřela. Chvíli poté se doktor Karabus vrátil domů do Kapského města.

Zdravotní sestra, která s ním pracovala, ale o něco později řekla rodičům holčičky, že jí lékař nepodal transfúzi krevních destiček a že právě to přispělo k její smrti. Na základě těchto důkazů byl Jihoafričan v nepřítomnosti odsouzen.

Ve vězení nemusel skončit, kdyby si loni 18. srpna nezvolil jako přestupní místo pro svou cestu právě Dubaj. Cestoval s manželkou, dcerou, jejím manželem a vnoučaty. Když si u imigrační přepážky vyřizoval jednodenní vízum, najednou se objevili policisté a oznámili mu: "Jste vrah. Hledá vás Interpol."

Rodině ani nedovolili zůstat, musela ze země odjet. Poprvé se lékař objevil před soudem 21. srpna, a poté ještě desetkrát kvůli neustálým odkladům. Další slyšení se mělo konat 23. dubna.

Tvrdé zákony

Jak deník The New York Times poznamenává, do Spojených arabských emirátů zamířila v posledních letech řada zahraničních lékařů, právníků a bankéřů. Turisté tam ale často jezdí i na dovolenou. Mnozí z nich se již dostali do problémů právě kvůli přísným zákonům, které v emirátech panují.

Loni byl například britsko-irský pár odsouzen kvůli sexu v taxíku ke třem měsícům vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy