Kapské Město - Vydání Radovana Krejčíře z Johannesburgu do Prahy nemusí být tak jednoduché, jak původně ministr vnitra Ivan Langer avizoval.
Za to může Krejčíř vděčit dvojici, se kterou se pravděpodobně nikdy nepotkal a dost možná o ní ani nikdy neslyšel. Jihoafričan Stephen Van Rooyen a jeho americká manželka Laura Brownová s pomocí právníků úspěšně oddalují své vydání do USA.
Uspěli totiž (prozatím) s argumentem, že jejich vyhoštění do země, kde jsou trestně stíháni, odporuje ústavě Jihoafrické republiky. A vydávání stíhaných osob do ciziny tak nejjižnější země černého kontinentu pozastavila.
- Speciál Aktuálně.cz: Vše o zatčení Radovana Krejčíře
- Analýza: Krejčířovy trestní kauzy jsou ohroženy
Moratorium se tedy podle výkladu jeho obhájce, který poskytl rozhovor České televizi, může týkat i Krejčíře.
"Tohle bude dlouhý případ, měsíce a měsíce. A jestli váš ministr vnitra tvrdí, že jeho vydání je téměř jisté, asi nezná náš právní řád a ústavu," řekl ČT Krejčířův obhájce Hugo van den Westhuizen.
Obhájce dvojice falešných léčitelů Willie Vermeulen ale staví podle johannesburského deníku The Star svoji taktiku na tom, že policisté, kteří loni v létě zatýkali Van Rooyena a Brownovou, neměli písemný rozkaz k jejich zadržení.
Tvrdí také, že smlouva o vydávání osob mezi JAR a USA není součástí jihoafrických zákonů, protože ji nepodepsal prezident ale pouze tehdejší ministr spravedlnosti.
Ve Spojených státech jsou stíháni za to, že slibovali pacientům vyléčení Parkinsonovy choroby, roztroušené sklerózy a dalších nemocí.
Podle odborníků ale neměla jejich metoda žádný vědecký základ a navíc používali kmenové buňky, určené pro výzkum na zvířatech.
Pacientům tvrdili, že jim do těla implantují kmenové buňky a ty postupně iniciují romnožení zdravých buněk v těle.
Nebyli levní. Za zákrok si účtovali sumy mezi dvaceti až dvaatřiceti tisíci dolary. S "praxí" začali v roce 2001 pod hlavičkou firmy Biomark v Miami.
Když se o ně o dva roky později začala zajímat policie, zamířili do Jihoafrické republiky. Tam ve své činnosti pokračovali ve firmě tentokrát nazvané Advanced Cell Therapeutics. Pacienti jezdili z celého světa. Z USA, Evropy a také z Mexika, Indie, Číny nebo Saúdské Arábie.
Čtyřiačtyřicetiletý Van Rooyen a o devět let mladší Brownová vyinkasovali během sedmi let peníze přibližně od osmi stovek pacientů. Podle svědků vlastnili v Kapském Městě luxusní vilu, jezdili vozem Porsche a byli častými hosty nejdražších restaurací ve městě.
Podle původních zpráv byli oba falešní léčitelé Američané. Občankou USA je však zřejmě pouze Brownová. Místní tisk píše o Van Rooyenovi jako o Jihoafričanovi, který se narodil v Kapském Městě.