Nácvik Bidenovy inaugurace přerušil požár, hořelo v příbytku pro bezdomovce

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 1. 2021 17:19
Nácvik inaugurace demokrata Joea Bidena na schodech vedoucích do sídla Kongresu ve Washingtonu přerušil nedaleký požár příbytku bezdomovců. Úřady kvůli němu budovu dočasně uzavřely a z prostranství před ní evakuovaly všechny účastníky příprav, nejsou však zprávy o tom, že by mezi nimi byli Biden či další političtí činitelé.
Národní garda hlídá budovu Kapitolu.
Národní garda hlídá budovu Kapitolu. | Foto: Reuters

Tajná služba pak na Twitteru uvedla, že sídlu zákonodárného sboru nehrozí nebezpečí a že se jednalo o preventivní ochranné opatření.

Situace v metropoli před slavnostním uvedením Bidena do úřadu je velmi napjatá zejména kvůli nepokojům z 6. ledna, kdy dav příznivců odcházející hlavy státu Donalda Trumpa násilně vtrhl do budovy Kongresu. Okolí středeční inaugurace, která se tradičně odehraje na západním schodišti, střeží v posledních dnech desítky tisíc policistů, příslušníků národní gardy a činitelů tajné služby.

Ve městě panují výjimečná bezpečnostní opaření a celé sídlo Kongresu je obehnáno ploty.

Agentura AP napsala, že požár vypukl v příbytku pro bezdomovce nedaleko Kapitolu, přičemž z místa vycházel černý kouř, který zřejmě donutil bezpečnostní složky k preventivnímu zásahu. Podle svědků policisté na místě hnali účastníky příprav, včetně vojenské kapely, do sídla Kongresu a křičeli, že nejde o cvičení.

Biden složí svůj prezidentský slib 20. ledna, slavnosti se přitom v rozporu s tradicemi nezúčastní odcházející prezident Trump. Ten stále trvá na svých nepodložených tvrzeních, že prohrál v nedávných volbách kvůli volebním podvodům. Jejich existenci se mu však nepodařilo prokázat ve více než 60 žalobách napříč USA.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Rakety vypálené z Gazy na Izrael zabily dvě ženy

Rakety odpálené z palestinského Pásma Gazy v jihoizraelském Aškelonu zabily dvě ženy, píše agentura Reuters s odvoláním na záchranné služby. Patrně jde o první izraelské oběti přeshraničního násilí, které začalo v pondělí.

Podle webu The Times of Israel raketa v Aškelonu zasáhla rodinný dům. Jednou z obětí je podle izraelských médií 80letá žena.

Izraelské nálety v Gaze si od pondělního večera podle tamního ministerstva zdravotnictví vyžádaly životy 26 Palestinců včetně devíti dětí a ženy.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Mount Everest zdolali po roce první zahraniční horolezci, mezi nimi i bahrajnský princ

Na vrcholu nejvyšší hory světa Mount Everestu stanula v úterý skupina 12 zahraničních horolezců. Stalo se tak poprvé od chvíle, co nepálská vláda horu znovu zpřístupnila poté, co byla oblast loni uzavřena kvůli pandemii nemoci covid-19. Výskyt případů nákazy koronavirem v základním táboře z nedávné doby ale vyvolává obavy. Informovala o tom agentura Reuters.

Celkem vystoupalo na Mount Everest 38 horolezců, z čehož 12 přijelo ze zahraničí. Byl mezi nimi i bahrajnský princ Muhammad Hamad Muhammad Chalífa a dalších devět Bahrajnců, sdělila společnost Seven Summits Trek, která jejich cestu organizovala.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Komora vyškrtla Michala kvůli kauze Homolka ze seznamu advokátů

Česká advokátní komora (ČAK) vyškrtla ze seznamu advokátů Davida Michala z pražské kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners). Informovala o tom mluvčí komory Iva Chaloupková. Michal je pravomocně odsouzený za podplacení někdejšího ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého.

Chaloupková stručně uvedla, že představenstvo ČAK rozhodlo o vyškrtnutí Michala ze seznamu advokátů 10. května. "Mgr. Bc. David Michal byl pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin podplácení. Podle názoru představenstva ČAK, jež je vázáno výrokem rozsudku Vrchního soudu v Praze z ledna letošního roku, jeho trestná činnost ohrožuje důvěru v řádný výkon advokacie tímto advokátem," napsala bez dalších podrobností. Vyškrtnutí ze seznamu znamená, že dotyčný právník nesmí advokacii dále vykonávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy