Biden odložil z bezpečnostních důvodů nácvik inaugurace. Cestu vlakem zrušil úplně

ČTK ČTK
15. 1. 2021 6:28
Tým nadcházejícího šéfa Bílého domu Joea Bidena kvůli bezpečnostním hrozbám o den odložil plánovaný nácvik prezidentské inaugurace. Zrušil také cestu vlakem, kterým měl Biden v pondělí přijet do Washingtonu. S odvoláním na dvojici zdrojů obeznámených s případem o tom informoval server Politico. Inaugurace se uskuteční 20. ledna.
Nadcházející americký prezident Joe Biden
Nadcházející americký prezident Joe Biden | Foto: Reuters

S ohledem na nepokoje z minulého týdne, při nichž stoupenci Donalda Trumpa obsadili budovu amerického Kongresu ve Washingtonu, bude na Bidenovu inauguraci dohlížet více než 20 tisíc vojáků národní gardy.

Americké bezpečnostní složky upozorňují na výzvy v on-line prostředí, které nabádají k ozbrojeným protestům během ceremoniálu. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) varoval, že extremisté plánují násilné demonstrace nejen v hlavním městě, ale také u všech 50 státních kapitolů. Úřad pátrá po jednotlivcích, kteří by pro inauguraci mohli představovat ohrožení.

Nácvik, původně plánovaný na neděli, by se měl uskutečnit v pondělí, tvrdí zdroje serveru Politico. Ve stejný den plánoval Biden přijet vlakem Amtrak z domovského Wilmingtonu ve státě Delaware do Washingtonu, cesta se ale touto formou kvůli bezpečnostnímu riziku neuskuteční.

Kvůli "přetrvávajícímu nebezpečí" požádal Biden nominandku na pozici náměstkyně ministra spravedlnosti a bývalou poradkyni prezidenta Baracka Obamy pro otázky vnitřní bezpečnosti Lisu Monacovou, aby mu dělala bezpečnostní poradkyni ohledně nadcházející inaugurace.

Trumpovi příznivci minulý týden zaútočili na budovu Kongresu, kde zákonodárci projednávali oficiální potvrzení Bidenovy výhry v listopadových prezidentských volbách. Vydali se tam poté, co před nimi končící prezident znovu promluvil o údajných volebních podvodech, které se mu však nepodařilo dokázat, a svoje podporovatele mimo jiné vyzval, aby proti výsledkům bojovali a šli dát svůj postoj najevo ke Kapitolu. Při následných potyčkách zemřelo pět lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny mohou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Novela volebního zákona zachová 14 krajů i dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to variantně navrhla vláda, je kvůli postoji Senátu mimo hru. Novela také přinese dva zvýšené limity pro vstup koalic do horní komory. Novinářům to ve čtvrtek po jednání vedení obou komor řekli jejich předsedové Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO).

Sněmovna by podle jejího předsedy Vondráčka mohla volební novelu schválit během měsíce. Mimořádná schůze k lidovecké volební novele, o kterou požádala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), bude podle Vondráčka zřejmě příští čtvrtek. Na další mimořádné schůzi bude projednána i vládní volební novela, o kterou vládní poslanci teprve požádají.

Na tom, jaké budou vstupní limity pro vstup koalic do Sněmovny, zatím podle Vystrčila dohoda není. Ve hře je například to, že by dvoučlenné koalice potřebovaly získat alespoň sedm procent voličských hlasů a vícečlenné devět procent. Bez zavedení těchto limitů by koalice musely získat k zisku poslaneckých mandátů pět procent hlasů stejně jako jednotlivé strany a hnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy