Bělehrad - Na vládě v srbském hlavním městě Bělehradě se definitivně dohodli nacionalisté se socialisty. To podle analytiků může být předzvěstí dohody na celonárodní úrovni.
Srbové volili parlament před více než dvěma týdny. Země je rozdělená na příznivce nacionalistů a proevropských stran. To, kdo bude Srbsku vládnout, záleží právě na tom, na kterou stranu se nakonec přikloní Socialistická strana.
Tedy strana, kterou zakládal bývalý srbský a jugoslávský prezident Slobodan Miloševič.
Radikální nacionalisté Tomislava Nikoliče, umírnění nacionalisté dosavadního premiéra Vojislava Koštunici a socialisté už se dohodli i na zásadách společné vlády.
Čtěte také: Srbsko míří k vládě nacionalistů
V parlamentu by tyto strany měly těsnou většinu. Rozhodnuté však ještě není nic. Koaliční dohoda podepsána nebyla a socialisté zvyšují svou cenu. Na svou stranu se je totiž snaží získat i koalice proevropských stran vedená prezidentem Borisem Tadičem.
Radikál v čele Bělehradu?
"Rozhodli jsme se schválit návrh koaliční dohody (s nacionalisty) na bělehradské úrovni," prohlásil vůdce socialistů Ivica Dačič. Zatím nepotvrdil spekulace, podle kterých by se novým starostou Bělehradu měl stát radikální nacionalista Aleksandar Vučič.
Ten by tak byl prvním nacionalistickým starostou hlavního města za posledních deset let.
Socialista Dačič dodal, že je zatím stále brzy předvídat, jak toto spojenectví na lokální úrovni ovlivní jednání o budoucí vládě.
Vláda nacionalistů a socialistů by znamenala odklon od EU, bližší vztahy s Ruskem a vyhrocení sporů o Kosovo. Naopak, pokud by se nakonec socialisté přiklonili k proevropským stranám, mohlo by to znamenat rehabilitaci strany, jejíž pověst je poznamenaná vládou Slobodana Miloševiče.
Předčasné srbské volby následovaly po rozpadu vlády Vojislava Koštunici, kdy se koaliční strany přely o dalším směřování země po vyhlášení nezávislosti Kosova.
Čtěte souvislosti: Jaké jsou možnosti pro sestavení nové srbské vlády