"Ten oheň je tak velký a vytváří tolik energie a extrémního tepla, že mění počasí," říká americkému listu New York Times Marcus Kauffman, mluvčí oregonských lesů. Požár, přezdívaný Bootleg Fire, hoří v jižním Oregonu od začátku července a už stihl sežehnout 1600 kilometrů čtverečních lesů a luk, což je více než trojnásobek rozlohy Prahy. "Obvykle počasí určuje, jak se bude chovat požár. V tomhle případě ale oheň předvídá, jaké bude počasí," upozorňuje Kauffman.
Výsledky mohou být strašlivé. Stoupající horko a kouř se mísí s vlhkostí ve vzduchu a vytváří mraky ve výšce okolo deseti kilometrů nad zemí. Někdy z těchto oblaků prší, jindy z nich mohou ale naopak vylétávat blesky. Ty pak mohou založit další požáry. Právě bleskový výboj nejspíš zažehl i původní oheň v Oregonu, který vznikl jižně od města Portland a v posledních týdnech se rozrostl do obřích rozměrů. Zachvátil mimo jiné i přírodní rezervaci Fremont-Winema National Forest.
"Červené, jako bychom byli na Marsu" popsal následky požáru Sayyid Bey, jeden z místních lidí, který přišel o domov. Ohni nyní podle agentury Reuters chybí jen málo, aby se stal největším požárem zaznamenaným v Oregonu od roku 1900.
Vzniku ohnivých tornád předchází jev, kdy se požárem vyvolané mraky zhroutí do sebe a "padají" k zemi. Na povrchu to vytváří poryvy větru, které šíří plameny ve všech směrech. Vysoké teploty také dokážou přimět vzduch, aby se začal stáčet. Výsledkem jsou tornáda vysoká až stovky metrů, tvořené kouřem i větrem o vysoké teplotě a rychlosti přes sto kilometrů v hodině.
V Oregonu je meteorologové zatím nezaznamenali. Podle Chucka Redmana, z Národní meteorologické služby je ale "naprosto možné", že se při tak velkém a silném požáru nakonec objeví. "Při těchto extrémních událostech si na takové věci musíme dávat pozor," míní.
Widespread Fire Weather Watches and Red Flag Warnings remain in effect across the Northwest quad of the U.S. These elevated and critical fire weather threats will persist for the next few days, as conditions will remain dry with the potential for isolated dry thunderstorms. pic.twitter.com/uPbDh93QZP
— National Weather Service (@NWS) July 20, 2021
Důsledkem ohnivých mraků i vírů totiž je, že se požár na zemi rychle a nepředvídatelně šíří, rozfoukává žhavý lesní podrost a umožňuje plamenům "přeskakovat" z místa na místo - i přes chemické zábrany, které rozmisťují hasiči a jež by šíření plamenů měly teoreticky zastavit. Někteří z více než dvou tisícovek požárníků nasazených na boj s ohněm bylo v posledních dnech dokonce donuceno k ústupu. Zadržet se jím zatím podle serveru BBC podařilo asi třetinu délky, podél které se oheň šířil.
Extrémní riziko vzniku a šíření požárů nyní panuje na celém severozápadě USA, kde v období suchého počasí následovala rekordní vedra. Klimatická krize hrozbu požárů navíc ještě posiluje - teplota vzduchu roste kvůli emisím skleníkových plynů po celém světě a dlouhodobý nedostatek vláhy, který trápí Kalifornii, Oregon a další státy vysušuje podrost a postupně prodlužuje sezonu požárů v regionu.
Ta letos začala už v polovině června a úřady už letos zaznamenaly víc než 4000 požárů, tedy skoro dvojnásobný počet ve srovnání s loňským rokem. Aktuálně úřady ve 13 západních státech evidují přes 80 větších aktivních ohnisek. Požáry se šíří i severněji na území Kanady. Provincie Britská Kolumbie kvůli nim vyhlásila krizový stav, úřady evakuují tisíce lidí i z Ontaria.