Foto: Měsíc se zbarvil do oranžova. New York zahalil kouř ze vzdálených požárů

Foto: Měsíc se zbarvil do oranžova. New York zahalil kouř ze vzdálených požárů
Americké město New York zahalil kouř způsobený lesními požáry ze západu USA a z Kanady. Putoval napříč Severní Amerikou díky tzv. tryskovému proudění, což má na hustě zalidněném severovýchodě USA za následek i zhoršení kvality vzduchu.
"Všimli jste si, jak zamlženě v poslední době vypadá obloha? Způsobuje to kouř z amerických požárů, který je přepravován na druhý konec země tryskovým prouděním," vysvětluje situaci jeden z twitterových účtů americké Národní meteorologické služby (NWS).
Podle NWS registrovali znečištění vzduchu kromě New Yorku i v oblasti Velkých jezer nebo v okolí Bostonu, přičemž ve středu by mohl tento fenomén ustupovat s očekávaným příchodem studené fronty.
Úřad pro ochranu životního prostředí vydal v úterý pro stát New York výstrahu před špatnou kvalitou ovzduší. Takováto upozornění se vydávají ve chvílích, kdy tzv. index kvality vzduchu přesáhne hodnotu 100.
Foto: Reuters
per Reuters ČTK per, Reuters, ČTK
21. 7. 2021 18:40
Město New York, stejně jako další oblasti na východě Spojených států v úterý zahalil šedivý opar, který způsobily rozsáhlé požáry na západě USA a v Kanadě, píše agentura AFP. Měsíc se tak zbarvil do oranžova a mrakodrapy vypadají, jako by je obklopoval hustý kouř.
 

Právě se děje

před 31 minutami

Tuniský prezident po středečním incidentu odvolal šéfa státní televize

Tuniský prezident Kaís Saíd ve středu odvolal z funkce ředitele státní televize a na jeho místo jmenoval dočasného zástupce, uvedla s odvoláním na prohlášení prezidentské kanceláře agentura Reuters. Odvolání ve středu odpoledne předcházel incident, kdy byl zástupkyni syndikátu novinářů SNTJ a lidskoprávnímu aktivistovi odepřen vstup do budovy televize, přestože byli pozvání jako hosté televizního pořadu. Do vysílání se nakonec později dostali.

Tunisko čelí nejhorší politické krizi za posledních deset let poté, co prezident Kaís Saíd v neděli odvolal premiéra Hišáma Mašíšího a pozastavil na 30 dní fungování parlamentu. V pondělí hlava státu odvolala další členy kabinetu a vyhlásila striktní nová opatření. Podle části tuniských stran, včetně největší An-Nahdy, je Saídovo počínání v rozporu s ústavou. V pondělí úřady bez vysvětlení a bez opory v zákonech uzavřely tuniskou pobočku katarské televize Al-Džazíra.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

USA uvalily sankce na osm syrských věznic a jejich představitele

Americké ministerstvo financí dnes oznámilo, že uvalilo sankce na osm syrských věznic, které provozuje tajná služba syrského prezidenta Bašára Asada. Na sankčním seznamu se ocitlo také pět činitelů v jejich vedení. V zařízeních se podle ministerstva porušují lidská práva, informovala agentura Reuters.

Ministerstvo dále uvedlo, že uvalilo sankce na syrskou ozbrojenou skupinu Ahrar al-Šarkíja a dva její lídry. Organizace působí na severu země a podle Washingtonu je zodpovědná za útlak civilního obyvatelstva, zejména syrských Kurdů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy