Na východě Ukrajiny je poměrně klid, do Kyjeva přijel Biden

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 4. 2014 19:13
Viceprezident USA přijel do Kyjeva nabídnout pomoc a podpořit ukrajinské představitele.
Ozbrojenci ve Slavjansku.
Ozbrojenci ve Slavjansku. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Velikonoční svátky na Ukrajině narušil v noci na neděli ozbrojený střet u východoukrajinského města Slavjansk, který si vyžádal nejméně tři mrtvé. Ruský ministr zahraničí dnes označil událost ve Slavjansku za zločin. Moskva z útoku obviňuje ukrajinské radikály, Kyjev nad závěrem Moskvy vyjadřuje znepokojení a případ stále vyšetřuje.

Vyjednávač Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se dnes poprvé sešel s vůdcem proruských separatistů a samozvaným starostou Slavjanska, aby se jej přeptal, zda opustí obsazené úřední budovy. Nyní je situace na východě Ukrajiny podle dostupných informací poklidná. Proruští separatisté tam nicméně průběžně zadržují novináře. Mezitím dnes do Kyjeva přiletěl viceprezident USA Joe Biden, aby ukrajinské představitele podpořil a nabídl jim pomoc.

Podle Lavrova Kyjev závažně porušuje čtvrteční ujednání z Ženevy, kde jednali ministři zahraničí USA, EU, Ruska a Ukrajiny o mírovém řešení krize. Účastníci schůzky se dohodli, že je nutné na Ukrajině zastavit násilí a že radikálové z obou znesvářených táborů musí vyklidit obsazené budovy i prostranství. Podle Lavrova ale Kyjev očividně nemá zájem proti radikálům zasáhnout.

Moskva a separatisté již v neděli z útoku ve Slavjansku obvinili ukrajinský krajně pravicový Pravý sektor. Ukrajinské úřady zatím jasno nemají a nevylučují, že útok mohl mít kriminální pozadí, neboť v oblasti během nepokojů vzrostla zločinnost.

Hlídka před štábem Luhanské lidové republiky
Hlídka před štábem Luhanské lidové republiky | Foto: Martin Novák

Na místo dorazili inspektoři OBSE, kteří již na Ukrajině působí. Zástupce OBSE požádal vůdce místních separatistů o vyjádření, zda jeho ozbrojenci opustí obsazené objekty a odevzdají zbraně. Také se ptal na osud lidí, zadržených ve Slavjansku, včetně předchozího starosty, na zprávy o týrání příslušníků romské menšiny a na podrobnosti k nedělní přestřelce. O odpovědích, kterých se mu dostalo, ale žádné informace neposkytl.

Okolnosti nedělního incidentu jsou totiž nadále nejasné. Podle ukrajinského ministerstva vnitra si incident vyžádal tři mrtvé, proruští separatisté i ruská média udávala o dvě oběti více.

Zákaz vycházení ve Slavjansku

Ve Slavjansku, kde od neděle platí zákaz vycházení, panoval v noci na dnešek klid. I ve zbývajících městech na východě, kde se úřadů zmocnili proruští separatisté, zůstává situace sice napjatá, ale poklidná. Ukrajinská tajná služba SBU již v pátek oznámila, že pozastavuje "aktivní fázi protiteroristické operace", jak Kyjev zásah proti proruským radikálům nazývá.

Separatisté podle agentury Reuters v současnosti zadržují dva ukrajinské novináře. Další tři reportéři - Bělorus a dva Italové - byli rovněž zadrženi, ale podle agentury AP po přezkoumání dokladů byli opět propuštěni na svobodu.

Foto: Reuters

Po Velikonocích se chce na východ Ukrajiny vrátit prezidentská kandidátka Julija Tymošenková, aby zde uspořádala kulatý stůl o poklidném řešení krize. Ta východ v uplynulých dnech navštívila a nyní tvrdí, že vidí cestu pro kompromis. Vedení doněckých radikálů se prý schůzky zúčastní.

Obavy Západu i Kyjeva nadále vyvolávají ruští vojáci u hranic s Ukrajinou, kterých je podle NATO na 40 000. Kreml v sobotu uvedl, že jsou zde kvůli nestabilní situaci v sousední zemi, ačkoli Moskva doposud tvrdila, že se v pohraničí zúčastní vojenských manévrů.

Vůdce proruských radikálů ve Slavjansku Vjačeslav Ponomarjov kvůli nedělním násilnostem opětovně požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o vyslání armády, nebo alespoň o dodání zbraní. Putin se následně nechal prostřednictvím svého mluvčího slyšet, že situaci na východě Ukrajiny sleduje s velkým znepokojením a že odtud dostává mnoho podobných žádostí o pomoc.

Rusko uzavřelo čtyři ukrajinské banky na Krymu

Moskva také nadále pokračuje s integrací Krymu do Ruské federace. Dnes ruská centrální banka oznámila, že uzavřela čtyři ukrajinské banky na Krymu, neboť zde neplnily své úkoly, majitelé účtů si prý nemohli vybírat peníze. Centrální banka také sdělila, že zbývající ukrajinské peněžní domy mohou na poloostrově bez ruské licence působit do konce roku, pokud budou dodržovat své závazky.

Putin dnes rovněž oznámil, že podepsal dekret o rehabilitaci krymských Tatarů a dalších příslušníků krymských etnických menšin, kteří během vlády sovětského diktátora Josifa Stalina čelili útlaku.

Reportér Aktuálně.cz živě: Do války s fašisty půjdeme znovu

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy