Separatisté na východě Ukrajiny zadržují několik novinářů

ČTK ČTK
21. 4. 2014 16:40
Podle radikálů se jedna z ukrajinských novinářek měla dopustit válečných zločinů.
Ozbrojenci ve Slavjansku. Na vozidle je upevněna ruská vlajka. 16. dubna 2014.
Ozbrojenci ve Slavjansku. Na vozidle je upevněna ruská vlajka. 16. dubna 2014. | Foto: Reuters

Kyjev - Proruští separatisté na východní Ukrajině zadrželi podle agentury Reuters ukrajinskou novinářku a obvinili ji z "válečných zločinů" během protestů z minulých měsíců, které vedly k únorovému pádu promoskevského prezidenta Viktora Janukovyče. Oznámil to dnes podle Reuters odvolávající se na agenturu Interfax Ukrajina reportérčin právník. Jiné zdroje informovaly i o dalších zadržených novinářích, několika domácích a třech zahraničních.

V neděli večer zadrželi ozbrojenci ve městě Slavjansk 29letou Irmu Kratovou, sdělil Oleg Veremjenko, právník televizního zpravodajského serveru Prychovana pravda (Skrytá pravda), provozovaného právě Kratovou. Ruský internetový kanál Life News zveřejnil videozáznam, na kterém ženu se zavázanýma očima doprovázejí maskovaní muži v maskovacích uniformách a v němž je řečeno, že je zatčena.

Foto: Reuters

"Zadrželi mě, ale jednají se mnou korektně. Zkontrolují zprávy, které jsem podala, a pak se rozhodnou, kdy mě pustí," řekla žena na záznamu. Maskovaný muž, který se představil jen jako Pavel, serveru Life News řekl, že je vyšetřována pro "válečné zločiny" proti pořádkovým silám a civilistům během dřívějších kyjevských protestů.

Kratová se naposledy projevila v neděli na internetovém mikroblogu Facebook, kam umístila velikonoční pozdrav spolu se svou fotografií, na níž zapaluje svíčku v provizorní modlitebně ve stanu během kyjevských protestů.

Cizinci propuštěni po výslechu

Kyjevský právník Veremjenko prohlásil, že Kratová byla zadržena s dalším novinářem na volné noze, 22letým Serhijem Lefterem. Ten je zadržován od středy.

Foto: Reuters

Podle agentury Interfax-Ukrajina a dalších médií, které Reuters cituje, byli v oblasti zadržováni i tři zahraniční novináři, kteří byli po výslechu propuštěni na svobodu. Jejich státní příslušnost ale nebyla upřesněna.

Proruští ozbrojenci před devíti dny obsadili ve Slavjansku v Doněcké oblasti tamní veřejné budovami v rámci širšího separatistického hnutí na východě Ukrajiny mezi rusky mluvícími obyvateli. Část z nich požaduje referendum po vzoru Krymu s cílem připojit oblast k Rusku. Ve Slavjansku došlo o víkendu k přestřelce, která si vyžádala oběti na životech a zvýšila napětí provázející ukrajinskou krizi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Schodek letošního státního rozpočtu bude kolem 400 miliard Kč, řekla Schillerová

Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Deficit by tak byl vyšší než vloni, ale menší proti plánu. Původně plánovaný letošní schodek činil 500 miliard Kč. Na příští rok ministerstvo financí (MF) navrhuje schodek 376,6 miliardy Kč.

Podle Schillerové od května postupně tempo růstu schodku klesá, podle jejího odhadu by tak konečný deficit měl být kolem 400 miliard Kč. "Roli ale ještě sehrají především investice," dodala ministryně.

Deficit státního rozpočtu tak bude zřejmě vyšší než vloni. Tehdy stát hospodařil podle nedávno schváleného závěrečného účtu se schodkem 367,4 miliardy korun. Sněmovna původně schválila schodek 40 miliard, ale postupně ho kvůli dopadům pandemie zvýšila až na 500 miliard korun.

Letošní schodek rozpočtu by se podle předpokladů ministryně měl ve zbývající části roku zvýšit asi o 100 miliard Kč, ke konci srpna podle údajů MF činil 298,1 miliardy korun. Šlo o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl schodek 230,3 miliardy korun miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy