Separatisté na východě Ukrajiny zadržují několik novinářů

ČTK ČTK
21. 4. 2014 16:40
Podle radikálů se jedna z ukrajinských novinářek měla dopustit válečných zločinů.
Ozbrojenci ve Slavjansku. Na vozidle je upevněna ruská vlajka. 16. dubna 2014.
Ozbrojenci ve Slavjansku. Na vozidle je upevněna ruská vlajka. 16. dubna 2014. | Foto: Reuters

Kyjev - Proruští separatisté na východní Ukrajině zadrželi podle agentury Reuters ukrajinskou novinářku a obvinili ji z "válečných zločinů" během protestů z minulých měsíců, které vedly k únorovému pádu promoskevského prezidenta Viktora Janukovyče. Oznámil to dnes podle Reuters odvolávající se na agenturu Interfax Ukrajina reportérčin právník. Jiné zdroje informovaly i o dalších zadržených novinářích, několika domácích a třech zahraničních.

V neděli večer zadrželi ozbrojenci ve městě Slavjansk 29letou Irmu Kratovou, sdělil Oleg Veremjenko, právník televizního zpravodajského serveru Prychovana pravda (Skrytá pravda), provozovaného právě Kratovou. Ruský internetový kanál Life News zveřejnil videozáznam, na kterém ženu se zavázanýma očima doprovázejí maskovaní muži v maskovacích uniformách a v němž je řečeno, že je zatčena.

Foto: Reuters

"Zadrželi mě, ale jednají se mnou korektně. Zkontrolují zprávy, které jsem podala, a pak se rozhodnou, kdy mě pustí," řekla žena na záznamu. Maskovaný muž, který se představil jen jako Pavel, serveru Life News řekl, že je vyšetřována pro "válečné zločiny" proti pořádkovým silám a civilistům během dřívějších kyjevských protestů.

Kratová se naposledy projevila v neděli na internetovém mikroblogu Facebook, kam umístila velikonoční pozdrav spolu se svou fotografií, na níž zapaluje svíčku v provizorní modlitebně ve stanu během kyjevských protestů.

Cizinci propuštěni po výslechu

Kyjevský právník Veremjenko prohlásil, že Kratová byla zadržena s dalším novinářem na volné noze, 22letým Serhijem Lefterem. Ten je zadržován od středy.

Foto: Reuters

Podle agentury Interfax-Ukrajina a dalších médií, které Reuters cituje, byli v oblasti zadržováni i tři zahraniční novináři, kteří byli po výslechu propuštěni na svobodu. Jejich státní příslušnost ale nebyla upřesněna.

Proruští ozbrojenci před devíti dny obsadili ve Slavjansku v Doněcké oblasti tamní veřejné budovami v rámci širšího separatistického hnutí na východě Ukrajiny mezi rusky mluvícími obyvateli. Část z nich požaduje referendum po vzoru Krymu s cílem připojit oblast k Rusku. Ve Slavjansku došlo o víkendu k přestřelce, která si vyžádala oběti na životech a zvýšila napětí provázející ukrajinskou krizi.

 

Právě se děje

Další zprávy