reklama
 
 

Komunální volby na Ukrajině: Nehlasuje se v Donbasu ani v Mariupolu

Aktualizováno 25. 10. 2015 14:37
V neděli úderem sedmé hodiny ranní začaly na Ukrajině komunální volby. Zatímco na západě země jsou favority kandidáti proevropsky a národně orientovaných stran, na ruskojazyčném východě zřejmě radnice obsadí levicové politické formace a strany prosazující spolupráci s Ruskem. Nehlasuje se v separatistickém Donbasu, ale také třeba v Mariupolu kvůli nesrovnalostem s volebními lístky.

Kyjev - Údajné chyby ve voličských seznamech dnes na východě Ukrajiny zmařily hlasování v komunálních volbách v desítkách volebních obvodů. Podle zprávy ústřední volební komise se v celé zemi z téměř 30 000 volebních místností ve stanovenou dobu neotevřelo 315, z toho 235 v Doněcké oblasti.

Nejvážnější je situace ve městech Mariupolu a Krasnoarmijsku. V zónách ovládaných separatisty se z rozhodnutí Kyjeva nehlasuje vůbec.

V ukrajinské Lisově Zastavě je tábor pro děti vojáků a uprchlíků. Má jim pomoci zpracovat válečná traumata. Reportáž spolupracovníka Aktuálně.cz. | Video: Zdeněk Chaloupka |  05:57

V půlmilionovém Mariupolu, největším městě v Donbasu, které je pod kontrolou Kyjeva, byly dnes komunální volby zrušeny. Podle informací ukrajinských médií jsou důvodem nesrovnalosti s hlasovacími lístky. Ze stejného důvodu nebylo zahájeno hlasování ani v Krasnoarmijsku, který leží asi 60 kilometrů severozápadně od Doněcku.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko obvinil z "podkopání" místních voleb v Mariupolu proruskou opozici. Vyzval policii, aby zmaření voleb v tomto významném přístavním městě vyšetřila. Volební situací v Mariupolu a Krasnoarmijsku se budou zřejmě v pondělí zabývat poslanci na mimořádné parlamentní schůzi v Kyjevě.

V Donbasu a na Krymu se nehlasuje

Mariupolské volební lístky byly vytištěny v tiskárně kontrolované oligarchou Rinatem Achmetovem, bývalým finančníkem proruského prezidenta Viktora Janukovyče sesazeného v únoru 2014 po třech měsících násilně potlačených proevropských protestů. Achmetov město hospodářsky ovládá, jeho politický vliv ale podle místních médií po proruské vzpouře v Donbasu poklesl.

Prezidentský Blok Petra Porošenka hodlá iniciovat odklad voleb na "15. listopadu nebo na jiné blízké datum," uvedla agentura Unian. Podle médií by se ale mělo o náhradním termínu rozhodnout nejspíš až koncem roku.

Pro obyvatele ukrajinské vesnice Lobačeve znamená cesta do školy či návštěva příbuzných zrádnou jízdu po řece, která odděluje území kontrolované vládou v Kyjevě od takzvané Luhaňské lidové republiky. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty |  02:53

Kyjevské policejní ředitelství oznámilo, že registruje kolem 300 stížností na průběh voleb. Jde o machinace s volebními lístky, skupování hlasů a nezákonnou agitaci. Problémy s odevzdáním svého hlasu měl dokonce i sám Porošenko, protože v kyjevském volebním středisku, kde hlasoval, se ztratily klíče od trezoru. Začátek hlasování musel být odložen, protože sejf otevřeli přivolaní řemeslníci násilím, napsala agentura Interfax.

Ukrajinci mají dnes v komunálních volbách vybrat kolem 150 000 zastupitelů místních samospráv, radních oblastních center a starostů velkých měst. Přestože jde o volby místní, bude výsledek podle analytiků důležitým signálem o náladách ve veřejnosti po uklidnění situace na východě země, kde boje s oddíly separatistů trvaly půldruhého roku a vyžádaly si 8000 mrtvých.

V samotném odštěpeneckém Donbasu, přesněji v "lidových republikách" vytvořených separatisty, se hlasovat nebude, komunální volby tam ve zvláštním režimu budou uspořádány v první polovině příštího roku. Z volebního procesu byl vyřazen i Krymský poloostrov okupovaný a anektovaný loni Ruskem.

Na volby dohlíží 1500 zahraničních pozorovatelů, z Ruska nepřijel nikdo. Ucelenější výsledky se očekávají v pondělí.

autor: ČTK | 25. 10. 2015 9:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama