Šest minut hrůzy, rok nočních můr. Studenti z Parklandu vzpomínají na školní střelbu

Jana Václavíková Jana Václavíková
14. 2. 2019 20:29
Přesně před rokem se studenti střední školy Stoneman Douglas v Parklandu na Floridě těšili, jak oslaví svátek svatého Valentýna. Někteří místo vyučování kreslili přání, která dají kamarádům, další psali test. Pak do budovy vstoupil jejich bývalý spolužák Nikolas Cruz. Nastalo šest minut běsnění. Po střelbě zemřelo 17 lidí.
Studentské demonstrace za zpřísnění zákonů o držení zbraní.
Studentské demonstrace za zpřísnění zákonů o držení zbraní. | Foto: Reuters

Útok se odehrál v oblíbené školní budově označené číslem 12. Ve třiceti třídách se tu potkávalo až 900 studentů, kteří se těšili i z výkonné klimatizace, jež jim poskytovala úlevu v horkých letních měsících. Od loňského roku s ní mají spojeny jen otřesné vzpomínky.

"Procházet se kolem budovy 12 každý den je ve skutečnosti neuvěřitelně těžké," popisuje studentka Sarah Chadwicková pro americkou rozhlasovou stanici NPR. "Podepisuje se to na vašich emocích a ani se tomu místu nemůžete vyhnout," dodává.

Její spolužačka, sedmnáctiletá Taylor Yonová, navštěvuje terapeuta, aby se zbavila nočních běsů, které v ní střelba zanechala. Podle jejích slov zatím žádná z jeho technik nezabrala. "14. února jsem měla hodinu pokročilé algebry v budově prváků. Není náhoda, že dnes mám největší problémy právě s matematikou," svěřuje se britskému listu The Guardian.

Studenti parklandské školy dostali ve čtvrtek rok po události snídani zdarma, jejich výuka byla zkrácená a po kampusu je několik vzpomínkových akcí.

"Něco takového nepřejdete. Nikdy se vám to nepovede. Nepřenesete se přes něco, co se nikdy nemělo stát," popisuje osmnáctiletý David Hogg, který se při střelbě schovával na chodbě.

Přísnější zákony

Hogg je zároveň jedním ze dvaceti studentů, kteří po střelbě založili studentskou organizaci Never Again MSD. Ta se snaží o zavedení zákonů na kontrolu držení zbraní. Před střelbou neexistoval žádný zákon, který mohl zabránit útočníkovi koupit si zbraň, nebo umožňující policii ji při podezření zabavit. Díky jejich organizaci se situace změnila.

"Minulý rok byl neuvěřitelný pro prevenci ozbrojeného násilí. Udělali jsme hodně pro veřejné mínění a myslím, že to je něco, na co můžeme být hrdí," popisuje pro NPR jedna ze zakladatelek organizace Jaclyn Corinová.

Studenti organizovali pochody, protesty a vyzývali mladé lidi, aby šli k volbám. "Budu volit, aby se (politici podporující uvolněné zbraňové zákony) nedostali zpátky do úřadu. A se mnou i celá moje generace. Potom budou litovat," řekla studentka Madison Lealová v březnu The New York Times.

Tlakem na politiky byl i Pochod za naše životy (March for our lives), kterého se ve Washingtonu zúčastnilo až třicet tisíc studentů. Šlo o jeden z největších studentských protestů od vietnamské války.

Jejich požadavky na větší bezpečnost vyslyšeli zákonodárci na Floridě a stanovili věkovou hranici na nákup zbraní na jednadvacet let a nově dali policii pravomoci zabavit potenciálně nebezpečným lidem zbraň až na rok. Po celých Spojených státech bylo přijato dalších 67 zákonů omezujících nákup a držení zbraní. Další legislativa se chystá letos.

Selhala ochranka i FBI

Motiv devatenáctiletého Nikolase Cruze není zatím vyšetřovatelům znám. Před rokem vstoupil do budovy školy, ze které byl vyloučen, s batohem na zádech. V prvním patře vytáhl poloautomatickou zbraň, spustil požární alarm a postupně střílel do bývalých spolužáků.

Poté, co se dostal do nejvyššího patra, odložil zbraň a batoh a prchl z budovy spolu s utíkajícími studenty. Ačkoliv byl v areálu školy ozbrojený zástupce šerifa, zůstal stát před budovou a nevpustil dovnitř ani ambulanci. Později rezignoval.

Cruz tak unikl policii, odešel do fast foodu, kde si přisedl k bratrovi jedné z postřelených studentek. Po čtyřiceti minutách ho na ulici spatřil strážník a zatkl ho. Průběh útoku popsala stanice Boston 25 News. Cruz se k činu přiznal. Nyní čeká ve vazbě na soud.

Násilné chování Cruze bylo známé. Sousedi vzpomínají, že střílel vzduchovkou do veverek a slepic, sledoval spolužačku, jeho matka na něj opakovaně volala policii a školní poradce ho chtěl poslat na psychiatrii. Cruz byl ze školy jen vyloučen. I poté se do ní ale vracel a vyhrožoval spolužákům, proto měli hlídači pokyn nepouštět ho do budovy s batohem.

Na jeho nebezpečné chování byla upozorněna také FBI po sadě komentářů publikovaných na YouTube, ve kterých píše o zbraních a o tom, jak by chtěl být profesionálním školním střelcem. Přesto FBI případ neprošetřila. Později uznala svou chybu.

Video: Ulice Washingtonu zaplnily tisíce studentů. Čeká je celodenní protestní program

Ulice Washingtonu zaplnily tisíce studentů. Čeká je celodenní protestní program | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy