New York - USA chtějí nejprve vidět "nějaký pozitivní čin" Severní Koreje, než začnou brát režim Kim Čong-una vážně a budou s ním diskutovat o omezení napětí na Korejském poloostrově. Po uzavřené schůzi Rady bezpečnosti OSN to ve středu v New Yorku řekla americká stálá zástupkyně Nikki Haleyová. USA prý revidují svůj vztah ke KLDR a "budou jednat podle toho".
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner následně hovořil o potřebě "smysluplné akce" ze strany KLDR a nutnosti, aby se tato země vyvarovávala "provokativních aktů".
Washington podle Haleyové "nic nevylučuje a zvažuje každou možnost, která je na stole". Severokorejský vůdce podle americké velvyslankyně není "rozumný člověk", který se rozumně chová.
Čína před schůzí Rady bezpečnosti vyzvala Pchjongjang, aby zanechal zkoušek jaderných zbraní a raketových testů výměnou za zastavení společných vojenských manévrů americké a jihokorejské armády. Pak by podle Pekingu bylo možné vrátit se k jednacímu stolu.
Toner ale tento návrh zkritizoval s tím, že nejde o "životaschopné řešení". "To je míchání hrušek s jablky. To, co děláme v rámci naší obranné spolupráce s Jižní Koreou, není v žádném případě srovnatelné s nehorázným pohrdáním, které Severní Korea projevila vůči mezinárodnímu právu," prohlásil zástupce americké diplomacie.
I Haleyová podotkla, že vojenské cvičení USA a Jižní Koreje má podle ní obranný charakter a pořádá se pravidelně už čtyřicet let. Podle ní je "míč teď na severokorejské straně".
Severokorejský režim v pondělí pokusně odpálil čtyři balistické rakety, které byly podle představitelů komunistické země schopny zasáhnout americké základny v Japonsku. Pchjongjang učinil test v reakci na společná cvičení, které Jižní Korea a Spojené státy v oblasti zahájily minulý týden. Američané den po testu KLDR začali na jihokorejském území rozmisťovat části kontroverzního protiraketového štítu THAAD.