Mimořádná zpráva
Řidič najel do davu na adventním trhu v německém Magdeburgu. Zemřel jeden dospělý a dítě, zraněných jsou desítky.

Na Slovensku zadrželi kvůli korupci bývalého policejního prezidenta Gašpara

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 8. 2023 18:49
Slovenská policie zadržela a obvinila bývalého policejního prezidenta Tibora Gašpara a v případu začala stíhat také další dvě osoby. Vyplývá to z informací, které dnes policie zveřejnila. Podle médií kauza souvisí s korupcí. Gašpar je v první desítce kandidátní listiny sociálních demokratů (Směr-SD) pro zářijové předčasné volby.
Bývalý policejní prezident Tibor Gašpar.
Bývalý policejní prezident Tibor Gašpar. | Foto: ČTK

Podle listu Denník N policie obvinila také podnikatele Norberta Bödöra, který ale zadržen nebyl. Vyšetřovatel podle listu Gašpara a Bödöra podezřívá z toho, že prostřednictvím úplatků ovlivňovali nyní už bývalého vyšetřovatele NAKA Romana Stahla, kterého kriminalisté podle médií stejně jako Gašpara zadrželi.

Policie informovala, že elitní jednotka policie NAKA zahájila trestní stíhání v kauze letos v červnu. Portál Startitup.sk uvedl, že Gašpar a Stahl byli obviněni z korupce, zneužití pravomocí a ze založení a podpory zločinecké skupiny.

Bödörův a Gašparův advokát Marek Para podle portálu Aktuality.sk řekl, že stíhání je účelové a aktem msty.

V čele slovenské policie stál Gašpar v době dřívějšího vládnutí Směru-SD. Na funkci policejního šéfa rezignoval v roce 2018 po tlaku části politiků a veřejnosti, která po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky požadovala na demonstracích jeho odchod z vedení policie.

Gašpar čelí stíhání i v jiné kauze, která souvisí s podezřením ze zneužívání policie. Naopak loni generální prokuratura zrušila Gašparovo obvinění ohledně možného zneužití policie například proti někdejšímu prezidentovi Andreji Kiskovi; v této kauze prokuratura zastavila stíhání také Fica, někdejšího ministra vnitra za Směr-SD Roberta Kaliňáka a jednoho podnikatele.

Zadržení Gašpara označil Fico za projev drzosti a zoufalství NAKA a elitní složky prokuratury. Podle něj k takovému útoku na nejsilnější opoziční stranu šest týdnů před volbami neexistuje žádný jiný důvod než snaha o poškození Směru-SD. Později tvrdil, že jde o útok státní moci na politickou opozici. Případ využil k další kritice hlavy státu a premiéra.

Šéf úřednické vlády Ódor kritiku odmítl a v prohlášení uvedl, že nezávislost policie a orgánů trestního řízení je základním předpokladem zdravé společnosti. Podle Čaputové je pro Fica nepředstavitelné, že by policie mohla fungovat bez politického řízení či zasahování do jednotlivých případů.

Fico dlouhodobě zpochybňuje stíhání řady lidí z doby jeho předchozího vládnutí. Po posledních volbách z konce února 2020, po kterých Směr-SD odešel do opozice, policie na Slovensku začala v různých kauzách stíhat například několik někdejších představitelů různých institucí. Někteří z nich už byli odsouzeni nebo spolupracují s kriminalisty.

 

Právě se děje

Další zprávy