Na protivládních demonstracích v Etiopii zemřelo od listopadu na 400 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 6. 2016 23:56
Protesty vyvolal vládní plán na výstavbu administrativních budov v zemědělské oblasti okolo hlavního města Addis Abeba. Mezinárodní organizace ochránců lidských práv Human Rights Watch tvrdí, že etiopské bezpečnostní jednotky zabily více než 400 účastníků demonstrací, podle vlády ale zemřelo lidí podstatně méně.
Protesty v Etiopii.
Protesty v Etiopii. | Foto: Reuters

Addis Abeba - Etiopské bezpečnostní jednotky usmrtily od loňského listopadu 400 účastníků protivládních demonstrací. Oznámila to ve čtvrtek organizace ochránců lidských práv Human Rights Watch (HRW). Etiopská vláda přiznala, že při demonstracích lidé umírali, avšak HRW je podle ní ve své bilanci co "do čísel velmi štědrá".

Protesty vyvolal vládní plán umožnit výstavbu v blízkosti hlavního města na úkor zemědělských oblastí obývaných Oromy, což je největší etnická skupina v zemi. Protesty začaly v listopadu a pokračovaly několik měsíců. Vláda od původního plánu rozšířit administrativní hranice Addis Abeby upustila v lednu, avšak protesty pokračovaly, i když s menší intenzitou. Oromové obývají území zvané Oromija, které obklopuje hlavní město. Při sčítání obyvatelstva v roce 2007 se zjistilo, že jich v zemi se 74 miliony obyvatel žije 25 milionů.

Etiopská komise lidských práv minulý týden oznámila, že při protestech zemřelo přes 170 lidí, z nichž 28 patřilo k bezpečnostním jednotkám. Vláda tvrdí, že nechá vyšetřit, kdo je za úmrtí odpovědný.

HRW svou zprávu založila na výpovědích sta svědků a lidí vystavených při demonstracích nebo v celách násilí. Ti obvinili policii a vojáky z použití nepřiměřené síly. Někteří tvrdí, že byli zatčeni, pověšeni za kotníky a zbiti, další údajně v celách zažili mučení elektrickými šoky do chodidel. Podle HRW bylo zadrženo několik desítek tisíc lidí a stovky osob se pohřešují.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy