Ozbrojenci v Burundi zabili blízkého spojence prezidenta

ČTK ČTK
2. 8. 2015 15:19
Násilí v zemi panuje od dubna, kdy prezident Nkurunziza oznámil, že bude potřetí usilovat o zvolení do funkce prezidenta. Mnotí to označili za protiústavní.
Záběr z Burundi. Ilustrační foto.
Záběr z Burundi. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bujumbura - Neznámí ozbrojenci oblečení ve vojenských uniformách v neděli v hlavním městě Burundi zabili bývalého šéfa bezpečnostních složek generála Adolphe Nshimirimanu, který byl blízkým spojencem a šéfem ochranky prezidenta Pierra Nkurunzizy.

Agentuře AP to řekl mluvčí prezidenta. Zabití Nshimirimany ukazuje na rostoucí napětí v zemi po nedávných sporných prezidentských volbách.

Generál byl v autě spolu se svými osobními strážci. Podle svědků na auto zaútočili čtyři ozbrojenci se samopaly a raketomety, kteří přijeli vojenským nákladním autem.

Protesty v ulicích přerostly v násilnosti

Násilí v zemi panuje od dubna, kdy Nkurunziza oznámil, že bude potřetí usilovat o zvolení do funkce prezidenta, což mnozí považují za protiústavní.

Oznámení vyvolalo řadu protestů v ulicích hlavního města, které přerostly v násilnosti, protože bezpečnostní síly se pokusily tyto demonstrace potlačit.

Nshimirimana byl považován za důležitého člena prezidentského bezpečnostního týmu, který měl důležitý podíl na potlačení květnového pokusu o převrat.

Nkurunziza vyhrál červencové prezidentské volby, když získal 69 procent hlasů. Jeho nejbližší konkurent, Agathon Rwasa, obdržel jen 19 procent hlasů. Mezinárodní společenství však volby označilo za nedůvěryhodné kvůli násilí, zastrašování, mediálnímu omezení a otázkám ohledně legitimity třetího mandátu pro Nkurunziza.

Mnozí pozorovatelé se také nyní obávají, že odhodlání Nkurunzizy zůstat u moci může vyvolat rozsáhlé násilnosti v chudé středoafrické zemi s deseti miliony obyvatel, kde poslední občanská válka skončila zhruba před deseti lety.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy