reklama
 
 

Ozbrojenci v Burundi zabili blízkého spojence prezidenta

2. 8. 2015 15:19
Násilí v zemi panuje od dubna, kdy prezident Nkurunziza oznámil, že bude potřetí usilovat o zvolení do funkce prezidenta. Mnotí to označili za protiústavní.

Bujumbura - Neznámí ozbrojenci oblečení ve vojenských uniformách v neděli v hlavním městě Burundi zabili bývalého šéfa bezpečnostních složek generála Adolphe Nshimirimanu, který byl blízkým spojencem a šéfem ochranky prezidenta Pierra Nkurunzizy.

Agentuře AP to řekl mluvčí prezidenta. Zabití Nshimirimany ukazuje na rostoucí napětí v zemi po nedávných sporných prezidentských volbách.

Generál byl v autě spolu se svými osobními strážci. Podle svědků na auto zaútočili čtyři ozbrojenci se samopaly a raketomety, kteří přijeli vojenským nákladním autem.

Protesty v ulicích přerostly v násilnosti

Násilí v zemi panuje od dubna, kdy Nkurunziza oznámil, že bude potřetí usilovat o zvolení do funkce prezidenta, což mnozí považují za protiústavní.

Oznámení vyvolalo řadu protestů v ulicích hlavního města, které přerostly v násilnosti, protože bezpečnostní síly se pokusily tyto demonstrace potlačit.

Nshimirimana byl považován za důležitého člena prezidentského bezpečnostního týmu, který měl důležitý podíl na potlačení květnového pokusu o převrat.

Nkurunziza vyhrál červencové prezidentské volby, když získal 69 procent hlasů. Jeho nejbližší konkurent, Agathon Rwasa, obdržel jen 19 procent hlasů. Mezinárodní společenství však volby označilo za nedůvěryhodné kvůli násilí, zastrašování, mediálnímu omezení a otázkám ohledně legitimity třetího mandátu pro Nkurunziza.

Mnozí pozorovatelé se také nyní obávají, že odhodlání Nkurunzizy zůstat u moci může vyvolat rozsáhlé násilnosti v chudé středoafrické zemi s deseti miliony obyvatel, kde poslední občanská válka skončila zhruba před deseti lety.

autor: ČTK | 2. 8. 2015 15:19

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama