Na olympiádu do Ria se chystají i vědci. V epicentru nákazy budou zkoumat virus zika

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
23. 7. 2016 15:25
Spojené státy zaznamenaly první případ, kdy se virus zika přenesl z člověka na člověka, aniž by došlo k pohlavnímu styku. Lékaři si lámou hlavy a nákazu nedokážou vysvětlit. Nejvíce nakažených je v Brazílii. A ačkoliv Světová zdravotnická organizace (WHO) před blížící se olympiádou vytrvale opakuje, že není důvod cesty do Brazílie omezit, do Ria s olympioniky poletí i tým vědců, aby mohli virus zika lépe zkoumat.
Foto: Reuters

Washington - "Zika nás neustále překvapuje." Právě to slyšeli novináři během tiskové konference v americkém Centru pro kontrolu a prevenci onemocnění (CDC).

Zatím posledním překvapením byla nákaza muže z Utahu. Ten se v pečovatelském domě staral o pacienta, který se infikoval během cesty do zahraničí. Jak se nákaza mohla z jednoho na druhého přenést, zůstává pro odborníky záhadou.

Dosud se lékaři domnívali, že se nebezpečný virus kromě komářího štípnutí přenáší rovněž z matky na dítě či z muže na ženu během pohlavního styku.

Ačkoliv podle BBC americké úřady zdůrazňují, že šíření mezi lidmi bez sexuálního styku je velmi nepravděpodobné, případ z Utahu vysvětlit nedokážou.

Důkazy o přenosu vzduchem chybí

Pacient pečovatelského domu, jenž se nakazil přímo v zemi, kde se komáři přenášející virus běžně vyskytují, zemřel v červnu.

Laboratorní testy ukázaly, že měl v krvi neobvykle vysoké množství viru - více než stotisíckrát větší, než se objevuje u vzorků jiných nakažených. Zda je nadměrná koncentrace v krvi příčinou dosud nezaznamenaného přenosu, se lékaři mohou pouze domnívat. Nakažený pečovatel se naopak rychle zotavuje.

"Zatím nemáme žádné důkazy o tom, že by se zika mohl šířit kašlem nebo kýcháním. Je to velmi unikátní situace," citoval časopis Live Science Satishe Pillaiho z CDC.

Virus zika, který přenáší komár druhu Aedes aegypti, je pro zdravotní odborníky stále velkou neznámou. Minulý týden se ve Spojených státech objevil první doložený přenos nákazy během pohlavního styku z ženy na muže. Dosud přitom zdravotníci věděli jen o případech, kdy nákazu na ženu přenesl její partner.

Olympiáda v ohrožení není

Zika podle lékařů způsobuje u plodu nedostatečný vývin mozku, takzvanou mikrocefalii. Spojován je také se vzácným Guillain-Barrého syndromem, který se projevuje obrnou svalstva.

Nejvíce onemocnění virem zika bylo zaznamenáno v Brazílii, odkud se virus v loňském roce začal dramaticky šířit po téměř celém americkém kontinentu. Přesto Světová zdravotnická organizace (WHO) vytrvale opakuje, že není důvod cesty do Brazílie omezit. Byť za pouhých několik týdnů bude brazilské Rio de Janeiro hostit letní olympijské hry.

Ne všichni nominovaní na ně ale dorazí. Obavy z nákazy panují i mezi českými sportovci. Neúčast na olympiádě ohlásili například tenisté Tomáš Berdych a Karolína Plíšková.

Ještě před několika měsíci američtí lékaři předpovídali pandemii viru zika. S blížící se olympiádou se však WHO snaží situaci uklidnit. Srpen je v Brazílii zimní měsíc, což znamená méně srážek a chladnější počasí. V takových podmínkách populace komárů výrazně klesá.

Výzkum nebezpečného viru ale neustává. Do Ria proto podle týdeníku Newsweek spolu s olympioniky odletí také skupina vědců. Ta bude účastníky olympiády a jejich rodinné příslušníky podrobovat testům ještě šest měsíců po návratu domů. Zkoumat budou mimo jiné dlouhodobé dopady viru zika na reprodukci nebo jaká je vlastně doopravdy pravděpodobnost přenosu z člověka na člověka.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy