Na sobotu připadlo páté výročí rozhodnutí vládní čínské komunistické strany zabránit Hongkongu v konání plně demokratických voleb. Navzdory oficiálnímu zákazu se několik tisíc lidí vydalo do ulic. Jejich protest se pokusila zastavit policie, k jejímu nejbrutálnějšímu zásahu ale došlo až při nočním návratu demonstrantů metrem domů.
Server The Guardian cituje 31letého Laie, který viděl minimálně 20 policistů čekat na nástupišti metra Prince Edward. Šest z nich poté vběhlo do vagónu metra, kde začali obušky bít cestující.
Hong Kong police😡 pic.twitter.com/D3vxwL2cQ2
— Howard Lam (@HowardLam9) August 31, 2019
"Mlátili každého ve vagónu. Začal jsem utíkat, ale viděl jsem jak policisté obušky bijí jednoho člověka do hlavy, přestože ten klečel v rohu," řekl Lai.
WATCH: Hong Kong police pepper spray and beat protesters in subway car at Prince Edward station #HongKongProtests #香港 pic.twitter.com/2q0huvhD5u
— Bloomberg TicToc (@tictoc) August 31, 2019
Sobotní protest
Lidé v sobotním protestním průvodu byli podle agentury AP většinou starší a klidnější než demonstranti z předchozích týdnů. Střídavě zpívali náboženské písně a popěvky prodemokratického hnutí. "Cítím povinnost bojovat za demokracii. Možná zvítězíme, možná prohrajeme, ale bojujeme," řekl agentuře Reuters o protestech 22letý demonstrant Eric, který si podobně jako mnoho dalších zakrýval tvář deštníkem. Podle něj není možné lidem zakázat protestovat. "Je to jako by lidem zakázali dýchat," dodal.
K prvnímu střetu s policisty došlo v sobotu až před sídlem čínské armády. Policie použila při obraně budovy slzný plyn a vodní dělo. Někteří protestující poté začali na policisty házet zápalné láhve a kameny.
Hong Kong rioters throw molotov cocktails at Legislative Council building pic.twitter.com/mA0T2EaUsv
— China Xinhua News (@XHNews) August 31, 2019
Později docházelo k dalším lokálním střetům s policisty, kteří byli ozbrojení hlavně obušky. K vyvrcholení střetů pak došlo v noci v hongkongském metru.
V pátek úřady v Hongkongu zadržely dva prominentní aktivisty hájící demokratická práva - Joshuu Wonga a Agnes Chowovou. Později byla dvojice propuštěna na kauci poté, co vyslechla obvinění z podílu na organizaci nepovoleného protestu před policejní stanicí z letošního 21. června.
Účastníci demonstrací požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy z eroze svobod v důsledku sílící kontroly ze strany Pekingu. Bývalá britská kolonie Hongkong se pod čínskou správu vrátila v roce 1997 a od té doby funguje podle zásady "jedna země, dva systémy".
Díky tomuto modelu má Hongkong některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné, včetně možnosti demonstrovat. Peking také slíbil, že kapitalistický systém bude ve městě zachován beze změny nejméně 50 let.