Na největším summitu NATO hrají Češi hlavní roli

Martin Novák Martin Novák
1. 4. 2008 15:45
Hlavní body: rozšíření, Afghánistán, radar

Bukurešť - V největším paláci Evropy, postaveném diktátorem Nicolaem Ceaušeskem, začne ve středu největší summit NATO v historii.

Kromě zástupců šestadvaceti členských zemí přijedou do rumunské metropole i další politici. Namátkou ruský prezident Vladimir Putin, afghánský prezident Hamíd Karzáí nebo generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

K řešení jsou v Bukurešti zralé tři problémy. Americká protiraketová obrana, budoucnost vojenské mise NATO v Afghánistánu a konečně rozšíření aliance o další členy.

Zaostřeno na ČR a Polsko

Díky americkému plánu postavit raketovou základnu a radar ve střední Evropě se možná poprvé ocitnou na summitu NATO Poláci a Češi v hlavních rolích. Vedle zástupců zemí, na které se vzhledem k jejich velikosti a vlivu tradičně upíná pozornost.

Místo konání summitu. Bývalý Palác lidu, který nechal postavit komunistický diktátor Nicolae Ceaušesku.
Místo konání summitu. Bývalý Palác lidu, který nechal postavit komunistický diktátor Nicolae Ceaušesku. | Foto: Reuters

Americký prezident George Bush chce v Bukurešti alianci definitivně přesvědčit, že budování protiraketové obrany v Evropě má smysl. Vyjednat podmínky chce zároveň s Vladimirem Putinem, který amerického prezidenta po skončení summitu pozval na jednání do černomořského letoviska Soči.

"Mnohé z toho, co se na summitu stane a jak celý dopadne, bude záviset na duetu těchto dvou prezidentů," řekl novinářům belgický velvyslanec při NATO Frans van Daele.

Z mnoha stran je slyšet, že Američané a Rusové jsou už blízko dohodě. Uvedl to například po svém jednání v Moskvě šéf sociální demokracie Jiří Paroubek.

Slovensko jednoznačně proti, Pobaltí naopak 

Členské země aliance zatím neřekly jasně, zda jsou pro, nebo proti. Snad s výjimkou odmítavého stanoviska slovenského premiéra Roberta Fica a naopak souhlasu pobaltských států.

Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer hovořil zatím neurčitě o potřebě protiraketové obrany s tím, že je nutné najít vhodný model.

Německá kancléřka Angela Merkelová nebo francouzský prezident Nicolas Sarkozy vyjádřiil určité pochybnosti o amerických plánech, ale nepostavili se jednoznačně proti. Dveře k souhlasu se základnou a radarem v Polsku a ČR si ponechali otevřené.

Pro schválení radaru v české Poslanecké sněmovně může mít bukurešťský verdikt NATO velký význam. Zelení totiž tvrdili, že zvednou ruku pro radar, pokud jej aliance jednoznačně podpoří.

Bush chce také přesvědčovat Evropany o tom, aby poslali do Afghánistánu více vojáků. Tamní bitva s Talibanem a Al-Káidou vázne na mrtvém bodě a posily jsou třeba zejména na jihu země, kde jsou boje nejtvrdší.

V Afghánistánu nyní působí 43 tisíc vojáků ze zemí aliance, z toho 31 tisíc Američanů. Ti chtějí větší zapojení Evropanů.

Francouzi půjdou, Česi možná také

Posily už slíbil poslat francouzský prezident Sarkozy, vyslání elitní jednotky z Prostějova zvažuje i české ministerstvo obrany.

Americký ministr obrany ale byl v předvečer bukurešťského summitu spíše pesimistický.

Příslušník speciálních sil na bukurešťském letišti Otopeni.
Příslušník speciálních sil na bukurešťském letišti Otopeni. | Foto: Reuters

"Byl bych překvapen, kdyby se podařilo sehnat tolik vojáků, kolik jich skutečně je třeba v Afghánistánu. Ale budeme dál pokračovat v jednáních," citovala Gatese agentura AP.

Moskva chce alianci nabídnout možnost tranzitu zboží a materiálu do Afghánistánu přes území Ruska a středoasijských republik.

To ale bude záležet také na shodě v dalším sporném bodu mezi USA a Ruskem. Ten se týká rozšíření aliance.

Washington chce, aby do NATO vstoupily i Ukrajina a Gruzie. Kreml je ostře proti a oběma zmíněným zemím hrozí tvrdými protiopatřeními.

Ani aliance ovšem není jednotná. Zatímco třeba Polsko rozšíření o Ukrajinu a Gruzii podporuje, Francie ani Německo je v NATO nechtějí.

Naopak pozvánku zřejmě v Bukurešti dostanou Chorvatsko a Albánie. Status Makedonie zůstává nejasný kvůli vleklým sporům o její název s Řeckem. 

 

Právě se děje

Další zprávy