Na Měsíci za čtyři hodiny? Fikce se začíná měnit v realitu

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 7. 2015 7:32
Pokusy NASA naznačují, že vysmívaná technologie britského inovátora může změnit způsob cestování vesmírem.
Na Měsíc se brzy vrátíme, slibují Američané.
Na Měsíc se brzy vrátíme, slibují Američané. | Foto: Reuters

Houston - Na Měsíc za čtyři hodiny, na Mars za dva měsíce a pak ještě mnohem dál.

To není úvod vědecko-fantastického románu, nýbrž scénář možného vývoje vesmírného cestování, který začíná opatrně zkoušet americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA); konkrétně experti Johnsonova vesmírného střediska v texaském Houstonu.

Chopili se totiž teoretického konceptu britského leteckého inženýra a inovátora Rogera Shawyera. Téměř patnáct let poté, co se mu za něj odborná veřejnost vysmála, uznali, že jeho elektromagnetický pohon nazvaný EM Drive nejspíš funguje.

I když pořádně nechápou, jak je to možné.

"Výsledky zkoušek (ve vakuu) naznačují, že EM Drive, což je unikátní elektrické pohonné zařízení, produkuje sílu neodpovídající žádnému známému elektromagnetickému fenoménu, a tudíž potenciálně demonstruje interakce s kvantovými vakuovými virtuálními částicemi," napsal tým NASA ve studii publikované na odborné konferenci v Clevelandu.

Newtonovy zákony nepopírá, ale využívá

Nový motor by měl hnát vesmírné plavidlo kupředu, aniž by potřeboval trysky. Shawyer totiž přišel s nápadem, jež se zdánlivě vymyká Newtonovu chápání fyziky, konkrétně jeho zákonu o zachování hybnosti. Ten - zjednodušeně řečeno - konstatuje, že pokud je něco hnáno jedním směrem, něco dalšího musí být vymrštěno opačným směrem.

Shawyer ale tvrdí, že jeho vynález v rozporu se zákonem o zachování hybnosti není. Lze si to představit tak, že mikrovlnné záření je uvnitř hnáno jedním směrem, například po směru hodinových ručiček, a vesmírná loď pak uhání ve směru opačném.

Při zmíněném testování v Houstonu se sice podařilo získat energii jen asi 30 až 50 mikronewtonů, což je velmi málo, i to je ale velmi nadějné.

A závěry amerických vědců už podle listu The Telegraph potvrdil i vedoucí vesmírného výzkumu Drážďanské technické univerzity Martin Tajmar.

Zázračná rezonanční dutina?

Jak by tedy měla technologie fungovat?

"Je to zařízení, které nepotřebuje žádné palivo ani trysky. V jeho jádru je rezonanční dutina. Ta převádí elektrickou energii na kinetickou," přiblížil v rozhovoru pro britský odborný magazín Envisionation Roger Shawyer.

To, že by byl jeho koncept v rozporu s fyzikálními zákony, jak tvrdí jeho kritici, Shawyer odmítá. "Ne, EM Drive není v rozporu Newtonovými zákony, ve skutečnosti funguje právě díky třetímu z nich," vysvětluje.

Vyjádřeno ještě jednodušeji - využívá pravidlo známé jako akce-reakce, když energii získanou vystřelováním mikrovln do uzavřené komory mění v moment hybnosti a žene tak raketu kupředu.

Pokud se zmiňované závěry potvrdí, mohl by být EM Drive v blízké budoucnosti využit například ve vesmírných sondách. Ty by pak mohly díky vyšší rychlosti a úspoře energie navštívit mnohem vzdálenější místa než dosud a vrátit se (například s geologickými vzorky) zpátky na Zemi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy