Na Měsíci za čtyři hodiny? Fikce se začíná měnit v realitu

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 7. 2015 7:32
Pokusy NASA naznačují, že vysmívaná technologie britského inovátora může změnit způsob cestování vesmírem.
Na Měsíc se brzy vrátíme, slibují Američané.
Na Měsíc se brzy vrátíme, slibují Američané. | Foto: Reuters

Houston - Na Měsíc za čtyři hodiny, na Mars za dva měsíce a pak ještě mnohem dál.

To není úvod vědecko-fantastického románu, nýbrž scénář možného vývoje vesmírného cestování, který začíná opatrně zkoušet americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA); konkrétně experti Johnsonova vesmírného střediska v texaském Houstonu.

Chopili se totiž teoretického konceptu britského leteckého inženýra a inovátora Rogera Shawyera. Téměř patnáct let poté, co se mu za něj odborná veřejnost vysmála, uznali, že jeho elektromagnetický pohon nazvaný EM Drive nejspíš funguje.

I když pořádně nechápou, jak je to možné.

"Výsledky zkoušek (ve vakuu) naznačují, že EM Drive, což je unikátní elektrické pohonné zařízení, produkuje sílu neodpovídající žádnému známému elektromagnetickému fenoménu, a tudíž potenciálně demonstruje interakce s kvantovými vakuovými virtuálními částicemi," napsal tým NASA ve studii publikované na odborné konferenci v Clevelandu.

Newtonovy zákony nepopírá, ale využívá

Nový motor by měl hnát vesmírné plavidlo kupředu, aniž by potřeboval trysky. Shawyer totiž přišel s nápadem, jež se zdánlivě vymyká Newtonovu chápání fyziky, konkrétně jeho zákonu o zachování hybnosti. Ten - zjednodušeně řečeno - konstatuje, že pokud je něco hnáno jedním směrem, něco dalšího musí být vymrštěno opačným směrem.

Shawyer ale tvrdí, že jeho vynález v rozporu se zákonem o zachování hybnosti není. Lze si to představit tak, že mikrovlnné záření je uvnitř hnáno jedním směrem, například po směru hodinových ručiček, a vesmírná loď pak uhání ve směru opačném.

Při zmíněném testování v Houstonu se sice podařilo získat energii jen asi 30 až 50 mikronewtonů, což je velmi málo, i to je ale velmi nadějné.

A závěry amerických vědců už podle listu The Telegraph potvrdil i vedoucí vesmírného výzkumu Drážďanské technické univerzity Martin Tajmar.

Zázračná rezonanční dutina?

Jak by tedy měla technologie fungovat?

"Je to zařízení, které nepotřebuje žádné palivo ani trysky. V jeho jádru je rezonanční dutina. Ta převádí elektrickou energii na kinetickou," přiblížil v rozhovoru pro britský odborný magazín Envisionation Roger Shawyer.

To, že by byl jeho koncept v rozporu s fyzikálními zákony, jak tvrdí jeho kritici, Shawyer odmítá. "Ne, EM Drive není v rozporu Newtonovými zákony, ve skutečnosti funguje právě díky třetímu z nich," vysvětluje.

Vyjádřeno ještě jednodušeji - využívá pravidlo známé jako akce-reakce, když energii získanou vystřelováním mikrovln do uzavřené komory mění v moment hybnosti a žene tak raketu kupředu.

Pokud se zmiňované závěry potvrdí, mohl by být EM Drive v blízké budoucnosti využit například ve vesmírných sondách. Ty by pak mohly díky vyšší rychlosti a úspoře energie navštívit mnohem vzdálenější místa než dosud a vrátit se (například s geologickými vzorky) zpátky na Zemi.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy