Na Měsíci za čtyři hodiny? Fikce se začíná měnit v realitu

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 7. 2015 7:32
Pokusy NASA naznačují, že vysmívaná technologie britského inovátora může změnit způsob cestování vesmírem.
Na Měsíc se brzy vrátíme, slibují Američané.
Na Měsíc se brzy vrátíme, slibují Američané. | Foto: Reuters

Houston - Na Měsíc za čtyři hodiny, na Mars za dva měsíce a pak ještě mnohem dál.

To není úvod vědecko-fantastického románu, nýbrž scénář možného vývoje vesmírného cestování, který začíná opatrně zkoušet americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA); konkrétně experti Johnsonova vesmírného střediska v texaském Houstonu.

Chopili se totiž teoretického konceptu britského leteckého inženýra a inovátora Rogera Shawyera. Téměř patnáct let poté, co se mu za něj odborná veřejnost vysmála, uznali, že jeho elektromagnetický pohon nazvaný EM Drive nejspíš funguje.

I když pořádně nechápou, jak je to možné.

"Výsledky zkoušek (ve vakuu) naznačují, že EM Drive, což je unikátní elektrické pohonné zařízení, produkuje sílu neodpovídající žádnému známému elektromagnetickému fenoménu, a tudíž potenciálně demonstruje interakce s kvantovými vakuovými virtuálními částicemi," napsal tým NASA ve studii publikované na odborné konferenci v Clevelandu.

Newtonovy zákony nepopírá, ale využívá

Nový motor by měl hnát vesmírné plavidlo kupředu, aniž by potřeboval trysky. Shawyer totiž přišel s nápadem, jež se zdánlivě vymyká Newtonovu chápání fyziky, konkrétně jeho zákonu o zachování hybnosti. Ten - zjednodušeně řečeno - konstatuje, že pokud je něco hnáno jedním směrem, něco dalšího musí být vymrštěno opačným směrem.

Shawyer ale tvrdí, že jeho vynález v rozporu se zákonem o zachování hybnosti není. Lze si to představit tak, že mikrovlnné záření je uvnitř hnáno jedním směrem, například po směru hodinových ručiček, a vesmírná loď pak uhání ve směru opačném.

Při zmíněném testování v Houstonu se sice podařilo získat energii jen asi 30 až 50 mikronewtonů, což je velmi málo, i to je ale velmi nadějné.

A závěry amerických vědců už podle listu The Telegraph potvrdil i vedoucí vesmírného výzkumu Drážďanské technické univerzity Martin Tajmar.

Zázračná rezonanční dutina?

Jak by tedy měla technologie fungovat?

"Je to zařízení, které nepotřebuje žádné palivo ani trysky. V jeho jádru je rezonanční dutina. Ta převádí elektrickou energii na kinetickou," přiblížil v rozhovoru pro britský odborný magazín Envisionation Roger Shawyer.

To, že by byl jeho koncept v rozporu s fyzikálními zákony, jak tvrdí jeho kritici, Shawyer odmítá. "Ne, EM Drive není v rozporu Newtonovými zákony, ve skutečnosti funguje právě díky třetímu z nich," vysvětluje.

Vyjádřeno ještě jednodušeji - využívá pravidlo známé jako akce-reakce, když energii získanou vystřelováním mikrovln do uzavřené komory mění v moment hybnosti a žene tak raketu kupředu.

Pokud se zmiňované závěry potvrdí, mohl by být EM Drive v blízké budoucnosti využit například ve vesmírných sondách. Ty by pak mohly díky vyšší rychlosti a úspoře energie navštívit mnohem vzdálenější místa než dosud a vrátit se (například s geologickými vzorky) zpátky na Zemi.

 

Právě se děje

Další zprávy