Žije! Sonda Philae opět navázala z komety spojení se Zemí

ČTK ČTK
10. 7. 2015 19:20
Vědci si oddechli. Alespoň jedna z komunikačních jednotek sondy je v provozu a přijímá jejich povely.
Robot Philae.
Robot Philae. | Foto: ESA

Berlín  - Evropská robotická sonda Philae, která před sedmi měsíci přistála na kometě Čurjumov-Gerasimenko, v noci na pátek opět krátce obnovila spojení se Zemí. Vědci ale zatím nevědí, proč aparát nekomunikuje pravidelně, uvedla s odvoláním na německé vesmírné středisko DLR agentura DPA.

Sonda Philae po přistání na kometě fungovala asi 60 hodin, pak jí došla energie a dostala se do stavu hibernace. Od té doby se ale kometa přiblížila ke Slunci, a průzkumný robot tak znovu získal energii. První signál vyslal 13. června, poslední pak 24. června. Nově se sonda ohlásila v noci na pátek.

"Známka života od Philae nám potvrzuje, že alespoň jedna z komunikačních jednotek sondy je v provozu a přijímá naše povely," uvedl Koen Geurts z DLR. "Nové informace nám pomohou porozumět, proč máme potíže s komunikací s Philae," dodal.

Odborníci nevědí, co umožnilo čtvrteční přenos a proč v uplynulých dnech nebyla komunikace možná, ačkoli se letová dráha mateřské sondy Rosetta za poslední tři týdny nezměnila. Průzkumný modul Philae vypustila Rosetta po desetileté pouti vesmírem loni v listopadu.

Mise Rosetta patří mezi nejambicióznější projekty Evropské vesmírné agentury (ESA). Vědci jejím prostřednictvím chtějí poodhalit tajemství vzniku sluneční soustavy před 4,6 miliardy let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy