Sonda zahlédla Pluto. Obraz neznámého světa dorazil na Zemi

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 14. 7. 2015 17:17
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Americká sonda se jako první těleso vyrobené člověkem přiblížila k poslední dosud neprozkoumané planetě sluneční soustavy. Podle astronomů mohou její objevy velmi překvapit.
Takhle zblízka ještě Pluto nikdy nikdo neviděl. | Video:

Pasadena - Americká vesmírná sonda New Horizons (Nové obzory) v úterý dokončila to, co lidstvo před více než půlstoletím začalo.

Pozdvihla oponu posledního neznámého světa ve sluneční soustavě - dostala se do bezprostřední blízkosti Pluta a sytému jeho měsíců, čímž završila poslední etapu výzkumu našeho planetárního systému.

Den, kdy se sci-fi stalo skutečností

"Zní to jako vědecká fikce, ale není. Vesmírné plavidlo Spojených států proletí systémem planety Pluto a zapíše se do historie. A musím vám říct, že data, jež díky tomu získáme, budou darem lidstvu pro celé příští generace," shrnul před manévrem šéf mise New Horizons Alan Stern z NASA.

Robot o velikosti většího klavíru (2,1 na 2,7 na 1,8 m) se v úterý přesně ve 13:49:57 našeho času přiblížil na vzdálenost 12 500 kilometrů od povrchu trpasličí planety. Kromě prvních ostrých snímků jeho sedm vědeckých přístrojů na palubě zaznamenalo nedocenitelná data o atmosféře, teplotě, geologickém složení a dalších základních vlastnostech zmrzlého světa.

Radost v řídicím středisku.
Radost v řídicím středisku. | Foto: Reuters

Držte si klobouky, čeká nás první rendez-vous

"Během pouhých čtyřiadvaceti hodin rozlišení našich snímků skokově vzroste ze zhruba 15 kilometrů na pixel na méně než 100 metrů na pixel. Takže si držte klobouky, New Horizons právě přilétá do systému Pluta," neskrýval před dnem D nadšení šéf mise Alan Stern.

Získaná data jsou nedocenitelná proto, že jde o úplně první svého druhu, která budou mít astronomové o nejmenší planetě sluneční soustavy k dispozici. Jinými slovy: lidstvo planetu Pluto ještě nezná a New Horizons mu zprostředkovala první letmé setkání.

Zapomeňte, co jste se o Plutu učili

Sami vědci připouštějí, že to, co na Plutu nebo jeho měsících (zejména na největším Charónu) můžeme objevit, má potenciál od základu změnit naše chápání tohoto zmrzlého světa.

Ostatně, když sonda Mariner 2 průletem kolem Venuše v roce 1962 planetární výzkum zahájila, vyrazila astronomům dech. Vyvrátila totiž teorii o přívětivém prostředí, které měla podle tehdejších domněnek skrývat pod hávem husté oblačnosti.

Z vesmírné sestry Země, o níž se předpokládalo, že je ve věku pozemských druhohor a jednou by mohla být stejně pohostinná jako modrá planeta, se tehdy vyklubal suchý a prašný svět obalený extrémně hustou atmosférou, kterou z 96 procent tvoří dusivý oxid uhličitý.

A podobné překvapení - možná v opačném gardu - by nám teď mohlo připravit Pluto. Kýžené informace ale budou vědci dostávat jen velmi pomalu. Radiový signál putuje od Pluta k Zemi 4,5 hodiny. Aby ho astronomové vůbec zachytili, musejí využívat přesně namířené radioteleskopy o průměru 60 metrů.

I při využití nejmodernějších technologií nepřesáhne rychlost přenosu dat 1 kilobit za vteřinu. Pro představu: dnes běžně sdílený obrázek složený z 1024 pixelů by se při takové rychlosti připojení na obrazovce počítače otevíral asi 40 minut. Získaná data proto bude New Horizons vysílat na Zemi po dobu šestnácti měsíců.

Právě na snímky povrchu Pluta přitom NASA dychtivě čeká. Až doposud nejkvalitnější snímky pořídil Hubbleův vesmírný dalekohled. Byly ale tak rozmazané, že z nich nelze vyčíst takřka nic.

Putování k 4,8 miliardy kilometrů vzdálenému Plutu trvalo sondě devět let a odysea malého robota odvážným přiblížením k jeho povrchu nekončí.

Po blízkém setkání s trpasličí planetou, kterou minul rychlostí 49 000 kilometrů za hodinu, se vydá až na samotnou hranici sluneční soustavy, kde by měl jako první těleso vyrobené člověkem prozkoumat Kuiperův pás, což je mysteriózní shluk těles podobný hlavnímu pásu planetek, který vznikl v době formování sluneční soustavy.

Závěrem dlužno dodat, že Pluto není tak úplně tou poslední destinací, kam by se lidé ve sluneční soustavě měli vydat. Za dráhou Pluta se totiž pohybují další nadmíru zajímavá tělesa, jako je Sedna nebo Quaoar.

Foto s trofejí. NASA ukořistila první snímek Pluta v historii lidstva.
Foto s trofejí. NASA ukořistila první snímek Pluta v historii lidstva. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 47 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy